چگونه به یک راهنمای تور دوست داشتنی تبدیل شوید؟

منظور از  دوست داشتنی بودن چیست؟ چه چیزی باعث می‌شود یک شخص دوست داشتنی باشد؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید یک راهنمای تور دوست داشتنی باشید؟

در مطلب امروز به این موضوع خواهیم پرداخت، چرا که راهنمایان تور و همه کسانی در بخش خدمات صنعت گردشگری مشغول هستند باید دوست داشتنی باشند، مورد پذیرش قرار بگیرند و بتوانند توجه اجتماعی را به خود جذب کنند.

چگونه یک راهنمای تور دوست داشتنی باشیم؟

آیا این واقعا چیزی است که در کنترل ماست؟

یهتر است بگوییم بله..

تمام افراد دوست داشتنی که تاکنون ملاقات کرده‌اید را تصور کنید.  آنها را توصیف کنید

چقدر با این افراد راحت هستید؟

از چه کلماتی برای توصیف افراد دوست داشتنی استفاده می‌کنید؟ در دسترس بودن، فروتنی، مثبت بودن و غیره، این ویژگی‌ها دقیقا همان شاخصه‌هایی هستند که برای افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی (EQ) هستند استفاده می‌شوند.

حتی تحقیقات TalentSmart بر روی بیش از یک میلیون نفر نشان داده است که نود درصد از کارکنان برتر، EQ های بالایی دارند، افرادی که دارای EQ های بالایی هستند، ۲۹۰۰۰ دلار بیشتر از افرادی که دارای EQ کم هستند، درآمد دارند و افزایش یک نقطه در EQ شما ۱۳۰۰ دلار به حقوق شما اضافه می کند.

عادات افراد دوست داشتنی

دکتر Travis Bradberry نویسنده کتاب Emotional Intelligence 2.0 برنده جایزه بهترین کتاب پر فروش، زمان زیادی را به تحقیق در مورد دوست داشتنی بودن، ارتباط آن با هوش هیجانی، و مراحل تبدیل شدن شما به یک فرد دوست داشتنی سپری کرده است.

دکتر Travis Bradberry معتقد است در دسترس بودن، رفتار گرم و مثبت بودن همگی مربووط به هوش هیجانی هستند و هوش هیجانی بالا منجر به دوست داشتنی بودن شخص خواهند شد.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارد و در نتیجه دوست داشتنی هستند این عادات مثبت را دارند:

۱ – خودتان باشید.راهنمای تور دوست داشتنی

افراد اصل و واقعی به سمت راهنمایان توری که باز و قابل اعتماد هستند و در حقیقت خودشان هستند کشیده می‌شوند. همه ما می دانیم که چقدر تشخص افرادی که سعی می‌کنند خودشان نباشند و پیچیده به نظر برسند چقدر آسان است. بنابراین برای مبارزه با این خصوصیت اخلاقی، شما باید بر روی چیزی که شما را به سمت جلو سوق می‌دهد و چیزی که واقعا به انجام آن علاقه دارید تمرکز کنید.

اینکه خود واقعیتان باشید شما را دوست داشتنی‌تر خواهد کرد. افرادی که بر روی خود واقعیشان تمرکز می‌کنند دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و آسیب پذیر نیستند.

۲ – سوال مطرح کنید

راهنمای تور دوست داشتنی

بزرگترین اشتباه اغلب راهنمایان تور این است که دائما می‌خواهند خودشان صحبت کنند و به اعضای تور توجه ندارند. یک راهنمای تور دوست داشتنی برای جلوگیری از این با مطرح کردن سئوالات متعدد حتی در مورد مسائل واضح و روشن به مهمانان نشان می دهد که واقعا دوست دارد به آنچه آنها می‌گویند توجه کند و مطمئنا شگفت زده خواهید شد وقتی نتایج این تکنیک فوق العاده را ببینید. فقط کمی علاقه واقعی و نشان دادن کنجکاوی به آنچه اعضای تور می‌گویند شما را به یک راهنمای تور دوست داشتنی تبدیل خواهد کرد.

۳ – قضاوت نکنید

راهنمای تور دوست داشتنی

افرادی که دوست داشتنی هستند، فکر بازی دارند و مایل به شنیدن دیدگاه های متعدد هستند. این ویژگی‌ها باعث می شود که شما در مکالمات دوست داشتنی و دلپذیر باشید.  هیچ کس دوست ندارد با کسی که متعصب، یا بی فکر، یا شاید متکبر باشد گپ بزند.

باید با کاهش تعصبات خود و جلوگیری از قضاوت‌های سریع تواضع بیشتری نسبت به نظرات افراد نشان دهید. این بدان معنا نیست که باید با نظرات همه افراد موافقت کنید و آنها را قبول کنید بلکه با اندکی صبر و بخشندگی با افراد می‌توانید علاوه بر شنیدن نظرات شاید نه چندان خوشایند آنها و پذیرش ظاهری آن همچنان بک راهنمای تور دوست داشتنی باشید.

۴ – به دنبال جلب توجه نباشید

راهنمای تور دوست داشتنی

افراد از آنهایی که به دنبال جلب توجه هستند، متنفر هستند. برای اینکه به یک راهنمای تور دوست داشتنی تبدیل شوید نیاز به یک شخصیت بی نظیر و بزرگ ندارید بلکه یک راهنمای تور با رفتاری دوستانه، با وجدام و گرم اغلب می‌تواند دل مهمانان خود را به دست آورد.

بسیاری از راهنمایان تور در حقیقت دائما در حال اجرا کردن برای جلب توجه بقیه هستند اما به خاطر داشته باشید که شما در اولویت نیستید و این میهمانان شما هستند که در اولویت هستند و بیشترین توجه باید به مهمان‌ها شود.

هدف صنعت گردشگری توجه ۱۰۰٪ به مهمان‌ها است، هر چه این میزان توجه بیشتر باشد، بیشتر از آن قدردانی خواهد شد. به خاطر داشته باشید در یک صنعت خدماتی همه چیز در مورد مهمان‌ها و توجه به آنهاست و باید تا میزان ۱۰۰٪ بر میهمانان خود تمرکز داشته باشید.

۵ – ثابت باشیدراهنمای تور دوست داشتنی

گاهی آنچه بیش از بی نظم بودن یا دائما مطابق برنامه عمل کردن و یا آشفتگی یک راهنمای تور موجب آزار مهمانان می‌شود، نداشتن ثبات رفتاری یک راهنمای تور است.

اعضای تور از اینکه نمی‌دانند قرار است چه پاسخی دریافت کنند متنفر هستند، بنابراین باید کاملا متعادل رفتار کنید و تغییرات خلق و خوی خود را مدیریت کنید. تغییر ناگهانی اخلاق شما نباید تاثیری در تور داشته باشد.

۶ – استفاده از زبان بدن مثبتراهنمای تور دوست داشتنی

از حرکات، عبارات و لحن صدای خود مطلع شوید و اطمینان حاصل کنید که شما به عنوان یک همراه گرم، خوش برخورد و هماهنگ کننده می روید. زبان بدن مثبت شامل ایستادن صمیمانه، خم شدن به سمت گروه، لبخند زدن، ارتباط چشمی و دیدن مخاطب است.

همه اینها چیزهایی هستند که افراد باهوش به دنبال آن هستند تا توجه دیگران را جلب کنند. همانطور که اغلب شنیده ایم، بیشتر ارتباطات غیر صوری است بنابراین آگاهی از زبان بدن شما، صدا و حرکات شما فوق العاده مهم است چرا که این حرکات بیش از آنچه فکر می‌کنید در ارتباطات مهم هستند.

۷ – در اولین برخورد تاثیر گذار باشیدراهنمای تور دوست داشتنی

تحقیقات نشان می دهند که اکثر مردم در همان ۷ ثانیه نخست تصمیم می‌گیرند که شما را دوست داشته باشند یا نه.

ما باید از خودمان بپرسیم: «آیا در اولین لحظاتی که گروه را ملاقات می‌کنیم قوی هستیم؟ آیا با همه اعضای تور ارتباط برقرار می‌کنیم؟ آیا لبخند می‌زنیم؟ آیا یک دست دادن عالی داریم؟ پنج دقیقه اول حرف زدن با گروه باید بهترین ۵ دقیقه کل تور باشد اگر اینطور نیست آن را تغییر دهید.

بسیاری از راهنمایان تور در این لحظات نخستین گرانبها را با بحث‌های منطقی خشک و یا توضیحات یکنواختی از آنچه قرار است اتفاق ببیفتد هدر می‌دهند.

شما باید در لحظات طلایی هیجان زده باشید، باید مشتاق باشید، اما بیشتر از همه، برای آن چیزی که قرار است اتفاق بیفتد هیجان زیادی نشان دهید.

مهمانان شما باید احساس کنند که آنها خیلی خوش شانس هستند که با شما سفر می کنند و این یک تور قدیمی نیست. تور خود را مانند یک ستاره موسیقی که قرار است صحنه را به تصرف خود درآورد شروع کنید.

۸ – یادگیری نام های افراد

نام شما بخش مهمی از هویت شماست، و هنگامی که در مکالمه استفاده می شود، حس خوبی به افراد می‌دهد. افراد دوست داشتنی به طور منظم از نامهای دیگران در گفتگوهای خود استفاده می‌کنند. بنابراین، به خاطر سپردن و استفاده از نام افراد یک مهارت عالی برای راهنمایان تور است.

۹ – لبخند بزنید

راهنمای تور دوست داشتنی

افراد به طور طبیعی (و ناخودآگاه) زبان بدن فردی که در حال صحبت با او هستند را تقلید می‌کنند.

اگر می خواهید مهمانان شما را دوست داشته باشند و احساس خوبی به شما داشته باشند بهتر است لبخند بزنید و خود را دوست داشته باشید و احساس خوبی داشته باشید، پس، لبخند بزنید و آنها این رفتار را به شما نشان می دهند. لبخند زدن یکی از مؤثرترین روشهای برقراری ارتباط موثر است البته تا زمانی که این لبخند طبیعی و  دوست داشتنی باشد.

۱۰ – استفاده از تماس فیزیکی

راهنمای تور دوست داشتنی

هنگامی که شخص را در یک مکالمه لمس می کنید، اکسیتوسین آزاد می شود که یک انتقال دهنده عصبی است و باعث ایجاد احساس اعتماد و احساسات مثبت دیگر می‌شود. در حال حاضر، البته شما باید با مردم متناسب با فرهنگ آنها رابطه فیزیکی برقرار کنید و البته اگر این کار را اشتباه انجام دهید، اثر متفاوتی دارد.

اما مطالعات زیادی نشان داده اند که استفاده از تماس های فیزیکی به شیوه ای مناسب، راهی عالی برای جذاب تر شدن و ایجاد ارتباطات اجتماعی قوی با مردم است. این مهارتی است که شما می توانید کاملا بر روی آن کار کنید.

۱۱ – تعادل تعهد و اشتیاق

راهنمای تور دوست داشتنی

افراد به سمت کسانی کشیده می‌شوند که پر شور و پر انرژی هستند اما گاهی همین افراد پرشور می‌توانند اندکی جدی، متمرکز و دقیق باشند. بهترین راهنمایان تور این شور و اشتیاق را با یک روح بخشنده متعادل می‌کنند.

به محبوب ترین و پر شورترین معلم یا استادی فکر کنید که تاکنون داشته‌اید، این افراد در عین حال که پر شور و بری هیجان و با انرژی هستند در مورد مطالبی که قرار هستند ارائه دهند هم متعصب و جدی هستند. آنها با همین شور و اشتیاق پا به دنیای شما گذاشتند و با جدیت اطلاعات خود را به شما دادند و شما پذیرفتید؛ بنابراین اگر احساس می کنید تور شما اطلعات شما را تحویل نمی‌گیرد احتمالا خودتان در مورد آنچه به اشتراک می‌گذارید صادق نیستید.

از شر کلیشه‌ها راحت شوید، یک متن جدید، خلاص شدن از شر جوک‌های قدیمی، دور زدن خطوط مشخص شده قدیمی و وارد کردن چاشنی‌های جدید به دنیای تور گردانی مطممئنا شما را به یک راهنمای تور دوست داشتنی و متفاوت تبدیل خواهد کرد.

435 بازدید

مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ارنست هولتسر و گنجینه‌ای از عکس‌های قدیمی ایران در قرن نوزدهم

ش تیر ۹ , ۱۳۹۷
ارنست هولتسر Ernst Hoeltzer مهندس و عکاس آلمانی که درروستایی از توابع تورینگن  در سال  ۱۸۳۵ به دنیا آمد بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی برای گذراندن تحصیلات عالی به برلین آمد و در مدرسه فنی در رشته مخابره پیام از طریق دستگاه تلگراف مشغول به تحصیل شد. او در سال ۱۸۶۳ […]
ارنست هولتسر