چگونه تور لیدر شویم؟ همه چیز در مورد شغل راهنمای گردشگری یا راهنمای تور

اگر شما توانایی خوبی در برقراری ارتباط با عموم مردم داشته و به تاریخ و هنر علاقه زیادی دارید، شغل تور لیدر ی ( راهنمای تور گردشگری) مناسب شماست.

از این نظر یک راهنمای گردشگری شخصی است که غالبا آگاهی و آشنایی کافی با خصوصیات فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی منطقه و نیز درک خاصی از مسائل، مقتضیات، آداب و رسوم و مقررات مرتبط با این مکان ها دارد که در راهنمایی گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.

 راهنمای تور کیست؟

راهنمای گردشگری همراه گروه سفر می کند و در شرایط مختلف مسافران را راهنمایی و اطلاعات مورد نیاز آنها در سفر را در اختیارشان می گذارد.

تور لیدر یا راهنمای گردشگری یا راهنمای تور مسافرتی کسی است که دارای تسلط و اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی هر منطقه است و از این رو قادر است این اطلاعات را به زبان قابل درک و برای گردشگران توضیح دهد و یا ترجمه کند.

راهنمای تور

تور لیدر باید حافظه خوبی در به یاد سپاری اطلاعات تاریخی، رویدادها، حقایق، اعداد و ارقام داشته باشد.

یک راهنمای تور باید توان مدیریت و سازماندهی خوبی داشته و در موارد لزوم تصمیم گیری های درستی برای گروه انجام دهد.

همچنین داشتن روابط عمومی خوب و ایجاد ارتباط نزدیک و توام با احترام با مسافران، داشتن ظاهری آراسته و مسئولیت پذیری بالا،  از دیگر خصوصیات اصلی راهنمای تور است.
راهنمای گردشگری در سفر باید همیشه در دسترس باشد، بنابراین گاهی از صبح زود تا آخر شب مشغول کار است. حجم کار او در زمان هایی از سال به خصوص تعطیلات بسیار بیشتر است.

راهنمای تور

در بسیاری از موارد راهنمای تور شغلی پاره وقت برای افراد است و در کنار آن شغل دیگری نیز دارند.

تنها تعدادی از راهنمایان تور هستند که به صورت تمام وقت کار کرده و از این راه تمام هزینه های زندگی خود را تامین می کنند.

راهنمای تور، زندگی خود را عمدتا درکنار مسافران و توریست ها و اغلب در نواحی توریستی سپری می کند و اغلب در چند منطقه یا کشور دارای مهارت و تجربه های مناسب است. او معمولا با یک آژانس مسافرتی یا برگزارکننده تور کار می کند.

وظایف تور لیدر (راهنمای گردشگری)

راهنمای تور

به دلیل اینکه در بسیاری موارد مدیر تور (لیدر) و راهنمای تور یک نفر هستند، وظایف آنها در برخی موارد با هم تداخل دارد. با توجه به این مورد وظایف راهنمای گردشگری عبارتند از  :

  • پیوستن به گروه در شروع سفر، خوشامدگویی و دادن اطلاعات مربوط به جزئیات سفر به آنها
  • اطمینان یافتن از پیش رفتن همه موارد سفر مانند سرویس دهی غذا، مکان استراحت و … مطابق با برنامه و انجام هماهنگی های لازم
  • انجام زمانبندی مناسب برای کل سفر
  • کمک به مسافران در مسایل مختلف از جمله موارد مربوط به گذرنامه و…
  • ارائه توضیحات کلی از مکان ها و محل های بازدید در سفر به مسافران
  • تدارک دیدن و فروش برنامه های مختلف تفریحی و گردشی به افراد تور
  • مشاوره دادن در خصوص مواردی مانند رستوران ها، مغازه ها و مراکز خرید هر منطقه

راهنمای تور باید همیشه برای مشاوره دادن، حل مشکلات و رویارویی با مسایل اضطراری مانند گم شدن گذرنامه یا پول، بیماری و…در دسترس باشد.

مهارت و دانش مورد نیاز راهنمای تور

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل راهنمای تور در اصفهان

افراد علاقه‌مند برای ورود به این شغل می‌توانند در دوره های آموزشی کوتاه مدت که مصوب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، شرکت کنند.

شرکت گردشگری آوای زنده رود یک شرکت گردشگری در اصفهان است که برگزار کننده دوره های آموزش لیدری و گردشگری و برگزار کننده سمینار ها و کنفرانس های صنعت گردشگری است.

راهنمای تور

آوای زنده رود با همراهی جمعی از اساتید باتجربه دانشگاه کوشیده است در مسیر شناساندن هر چه بهتر فرهنگ و تمدن ایران زمین گام بردارد و سفیران فرهنگی کشور را آموزش دهد.

شرکت گردشگری آوای زنده رود یکی از معتبرترین شرکت‌های آموزش راهنمایان تور در اصفهان است که با کسب تجربیاتی ارزشمند در سال‌های گذشته شما را در رسیدن به این هدف یاری خواهد کرد.راهنمای تور

اگر قصد دارید در دوره های راهنمایان تور در اصفهان شرکت کنید اما امکان حضور فیزیکی در این کلاس‌های راهنمایان تور را ندارید به راحتی با ثبت در سامانه آموزش مجازی تور لیدری شرکت آوای زنده می‌توانید دوره  تورلیدری مجازی را از خانه یا محل کار خود بگذرانید.

راهنمای تور

 

شما پس از گذراندن این دوره‌ها و پذیرفته شدن در آزمون‌های داخلی و جامع، قادر به دریافت کارت تورلیدری خواهید بود و می توانید به عنوان راهنمای تور فعالیت کنید. در بین رشته های دانشگاهی، رشته مدیریت جهانگردی، نزدیک ترین رشته به شغل راهنمای تور است.
* لازم به ذکر است که برای داشتن این شغل، لزوما نیازی به مدرک دانشگاهی مرتبط نیست.

عناوین درسی دوره های راهنمایان تور

بسته به نوع دوره، تفاوت هایی وجود دارد اما بطور کلی شامل مباحث زیر می‌باشد:

دروس پایه 

شناخت صنعت گردشگری
مبانی جغرافیای گردشگری
نقشه خوانی
آشنایی با میراث فرهنگی، صنایع دستی و هنرهای سنتی
آشنایی با فرهنگ اقوام ایران زمین
مبانی اکوتوریسم
فنون و مهارت های پایه تورگردانی
مدیریت بحران و پاسخ به شرایط اضطرار
اخلاق حرفه ای و الگوهای رفتاری در گردشگری
فن بیان و اصول سخنوری
قوانین و مقررات گردشگری
اصول و مبانی تفسیر میراث فرهنگی و طبیعی
کاربرد فناوری اطلاعات در سفر
تاریخ سیاسی اجتماعی معاصر ایران در دوران معاصر

دروس تخصصی

معماری ایران و جهانشناخت اماکن تاریخی ایران

آشنایی با جغرافیای طبیعی ایران

فنون و مهارتهای تورگردانی در محیط های فرهنگی و تاریخی با تاکیدبرتورهای ورودی وخروجی
فرهنگ عامه
آشنایی با تاریخ ایران( قبل و بعد از اسلام )
شناخت موزه های ایران
واژگان و اصطلاحات گردشگری فرهنگی
فرایند صدور کارت
زبان تخصصی
شناخت روحیات ملل
کارآموزی

چند نوع دوره و کارت تور لیدر (راهنمای گردشگری) داریم؟

بطورکلی سه نوع کارت تورلیدری وجود دارد: “راهنمای طبیعت گردی” ، “راهنمای فرهنگی” و “راهنمای زمین گردشگری”. البته در این میان دوره‌های دیگری همچون راهنمای کوهستان، راهنمای تهرانگردی و راهنمای کودک و … برگزار می شود.

زبان دوره تور لیدر (راهنمای گردشگری) را چه زبانی انتخاب کنم؟

بطورکلی زبان دوره‌های راهنمایان تور به دو بخش تقسیم می شود: ۱- زبان فارسی ۲- زبان غیر فارسی (انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و …)

توجه شود انتخاب زبان در پروسه گرفتن کارت تاثیر زیادی دارد. به طوری که اگر زبان مورد انتخاب شما غیرفارسی باشد (مثلا آلمانی) می بایست در آزمون کتبی و مصاحبه، به آن زبان امتحان داد.

گرفتن کارت تور لیدری (راهنمای گردشگری) چقدر طول می کشد؟

راهنمای تور

درکنار گذراندن دوره مصوب که حدود ۶ ماه طول خواهد کشید، طی مراحل اداری دریافت کارت تورلیدری از ۸ الی ۱۲ ماه زمان خواهد برد.

نحوه دریافت کارت راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (کارت تورلیدری) چگونه است؟

داوطلب برای اینکه بتوانید گواهینامه رسمی این دوره دریافت نمائید باید در آزمون های مربوط به این دوره شرکت کرده و نمره قبولی در آن دریافت کند. آزمون های این دوره شامل موارد زیر است:

۱- آزمون داخلی
۲- آزمون جامع
۳- مصاحبه زبان خارجی

مراحل صدور کارت:
پس از پایان دوره و تهیه کارنامه فراگیر و ارسال پرونده وی به دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حدود ۲ ماه زمان لازم است تا گواهینامه شرکت در دوره (لوح) صادر شود.

پس از صدور لوح، داوطلب می بایست با مراجعه به دفتر معاونت گردشگری استان خود مراحل زیر را جهت تشکیل پرونده راهنمای گردشگری دنبال نماید.

بازار کار و آینده شغلی تور لیدر (راهنمای گردشگری)

راهنمای گردشگری می تواند در آژانس های مسافرتی و گردشگری ، موسسات گردشگری، هتل ها و متل ها استخدام شود.

راهنمای تور

با کسب تجربه بیشتر می تواند به سمت های مدیریتی برسد. همچنین می تواند به صورت مستقل با تورهای شرکت های مختلف همکاری کند. با داشتن تجربه و سرمایه لازم می تواند خود آژانس مسافرتی و گردشگری تاسیس کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های راهنمایان تور در اصفهان و شرکت در کلاس‌های گردشگری آوای زنده رود با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس: ۰۹۹۰۱۵۰۰۰۹۵

3,383 بازدید

زهرا مرادی

مترجم و نویسنده عاشق دنیای تکنولوژی و سفر

یک دیدگاه برای “چگونه تور لیدر شویم؟ همه چیز در مورد شغل راهنمای گردشگری یا راهنمای تور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

با شغل هیجان انگیز راهنمای تورهای غذا آشنا شوید

ی خرداد ۲۰ , ۱۳۹۷
امروزه گردشگران زیادی برای تجربه کردن طعم غذاهای معروف و عجیب سفر می کنند و قطعا یک راهنمای تورهای غذا در این بازار رو به رشد نقش اصلی را ایفا خواهد کرد. در این پست، درباره همه مواردی که باید در مورد چگونگی شروع یک کسب و کار تورهای غذایی بدانید، صحبت […]
راهنمای تورهای غذا