خطرناک‌ترین کشورها برای گردشگران در سال ۲۰۱۸ مشخص شدند
۲۷ آبان ۱۳۹۶
کمانچه و چوگان در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت
۱۸ آذر ۱۳۹۶

لمس کردن برچسب‌های گرانقیمت لباس‌های جدید، کتانی‌های شیک و جواهرآلات براق آنچنان لذت بخش است که دیر بجنبید به یک اعتیاد واقعی تبدیل خواهد شد.

به نظر می‌رسد خوشحال‌ترین مردم دنیا راهی برای خلاص شدن از شر اعتیاد به خرید و ولخرجی پیدا کرده‌اند. این افراد پول خود را صرف سفر کردن و کسب تجارب و رقم زدن خاطراتی فراموش نشدنی می‌کنند و قطعا نتیجه مثبت این سرمایه گذاری عاقلانه خود را می‌بینند.

توریست‌های سوئیسی دوچرخه سوار، رومان پدر خانواده، آنالیس مادر آنها و موریس و لوئیس فرزندان آنها، خانواده سبز دوستدار محیط زیست هستند که با دوچرخه و با دو فرزندشان در حال سفر هستند، تیم آوای تولید محتوای آوای زنده رود مصاحبه‌ای با این خانواده ماجراجو داشته است. توصیه می‌کنیم این مصاحبه خواندنی را به هیچ وجه از دست ندهید.

توریست‌های سوئیسی خانواده‌ای دوستدار محیط زیست و عاشق دوچرخه

سلام، به کشور ما خوش آمدید، از سفرتان برایمان بگویید، چه مدتی است که در ایران هستید؟

رومان: دو ماه است که در ایران با دوچرخه سفر می‌کنیم، ما خود را برای یک سفر یک سال و نیمه آماده کرده‌ایم و از ماه مرداد این سفر را شروع کردیم.

از سوئیس به ایرلند رفتیم، بعد از ایرلند با قطار سفر کردیم چون سوئیس گرفتن ویزا خیلی پیچیده و پر هزینه است و ما هم باید در تاریخ مشخصی وارد ایران می‌شدیم و به همین خاطر سوار قطار شدیم.

توریست‌های سوئیسی

در لندن سوار قطار شدیم و به همین خاطر بود که دوچرخه‌های تاشو خرید تا بتوانیم همه جا با خود حمل کنیم. در لندن از طریق کانال‌های زیر زمینی به فرانسه رفتیم از آنجا با قطار به پاریس رفتیم بعد از پاریس به زوریخ و از آنجا به بوداپست رفتیم و دو سه روز در بوداپست ماندیم از آنجا به بخارست رفتیم و سپس وارد استانبول شدیم، بعد از آن آنکارا، تاتوان، وان و بعد به مرز رسیدیم و از آنجا مجددا دوچرخه سواری را شروع کردیم.

تقریبا ۲۰ روز با قطار سفر کردیم و بعد سوار دوچرخه‌هایمان شدیم و از روسیه وارد خوی شدیم، سلماس، ارومیه، کندوان، تبریز و همینطور ادامه دادیم تا به اصفهان رسیدیم.

آیا بچه ها به مدرسه میروند؟ مشکلی با این موضوع نداشتید؟

در سوئیس مدرسه می روند اما ما مسافرت خود را از ماه جولای شروع کردیم و چون همسرم آنالیس معلم است در طول مسیر به آنها درس می‌دهد اما مهمتر از آن تجربه سفر، ملاقات کردن آدم‌های جدید، صحبت کردن با آنها و یادگیری انگلیسی در طول مسیر است.

آیا بچه‌ها مسافرت را دوست دارند یا ترجیح می‌دهند در مدرسه با دوستانشان باشند؟ بچه‌ها دوست ندارند در خانه بمانند و تلویزیون تماشا کنند؟

نه ما تلویزیون نداریم، دل بچه‌ها بیشتر برای مرغ‌هایمان تنگ شده است، در باغ خود چند مرغ داریم و بچه‌ها واقعا دلتنگ آنها هستند.

 

بچه‌ها سفر کردن را دوست دارند معمولا با هم مشکل خاصی نداریم و سعی می‌کنیم با صحبت کردن برای هر مشکلی راه حل پیدا کنیم، گاهی دوست دارند در شهری یکی دو روز بیشتر بمانند که ما هم به خواست آنها عمل می‌کنیم.

چرا تلویزیون ندارید؟

چون ما در کنار کار کردن، انجام تکالیف بچه‌ها، صحبت کردن با هم و خواندن کتاب وقتی برای تماشای تلویزیون پیدا نمی‌کنیم اما گاهی اوقات با پروژکتوری که داریم یک سینمای خانگی درست می‌کنیم  یا سینما می‌رویم و کاری به برنامه‌های عادی تلویزیون نداریم چون اکثرا احمقانه هستند.

جالبه اما تمام خانواده‌ها در ایران تلویزیون‌های بزرگ دارند و اگر آخرین مدل تلویزیون را نداشته باشند فقیر به حساب می آیند

بله و در ایران وقتی هم کسی دوچرخه دارد و دوچرخ سوار می‌شود هم فقیر به حساب می‌آید.

کدام یک از شهرهای ایران را بیشتر دوست داشتید؟

سئوال سختی است اما اصفهان واقعا زیبا است. ما بیشتر دوست داریم در روستاها سفر کنیم چون هم آلودگی کمتر و هم خلوت‌تر است و مناسب دوچرخه سواری هم هست.

اما اصفهان شهر سبزی است با پارک‌های زیاد و میدان‌های بزرگ و باید گفت اصفهان واقعا شهر دوچرخه دوستی است. خطوط  زیادی مخصوص دوچرخه سواری در اصفهان وجود دارد اما گاهی وقت‌ها ماشین‌ها روی خطوط مخصوص دوچرخ پارک می‌کنند؛ با این وجود باید گفت اصفهان هوای دوچرخه و دوچرخه سوارها را دارد.

توریست‌های سوئیسی

 

مشهد هم شهر دوچرخه دوستی بود اما شهرهای دیگر ایران چندان مناسب دوچرخه سواری نیستند. هنوز به جنوب نرفته‌ایم اما با دوچرخه به تهران رفتیم و جهنم واقعی را تجربه کردیم یک کابوس به تمام معنا بود. آلودگی زیاد، ماشین‌های زیاد و هیچکس هم قوانین را رعایت نمی‌کند اما وضعیت در اصفهان خیلی بهتر است.

به نظرتان چه چیزهایی در ایران واقعا آزار دهنده است؟ کدام جنبه‌های فرهنگ و رفتارهای ایرانیان را نپسندیدید؟

من متوجه شدم که مردم ایران واقعا سفر کردن را دوست دارند آنها دوست دارند دائما از اینجا به آنجا سفر کنند و عاشق گذراندن وقت در طبیعت هستند اما آن چیزی که ما را واقعا متعجب کرد این بود که توجه چندانی به طبیعت ندارند.

توریست‌های سوئیسی

ما به چند مدرسه دعوت شدیم و خودمان شاهد بودیم که در مدارس تاکید زیادی روی موضوعات زیست محیطی می‌شود، آنها واقعا در مورد تاثیر گلخانه‌ای، در مورد رها نکردن زباله‌ها در طبیعت اطلاعات کافی را دارند اما همان افراد زباله‌های خود را در طبیعت رها می‌کنند. در روستاها شاهد بودیم زباله‌های خود را داخل رودخانه میریزند و  به آنها تذکر هم دادیم.

به نظرتان مشکل از کجا نشات می‌گیرد؟

رومان: به نظرم دولت باید بیشتر سرمایه گذاری کند،  چون هنوز یک سیستم بازیافت مناسب یا سیستم درستی برای جمع آوری فاضلاب وجود ندارد. اصفهان به مراتب نسبت به شهرهای دیگر بهتر است و اگر جای دیگری رودخانه‌ اینچنینی داشتند، مطمئنا آلوده‌تر بود.

ایرانی که دیدید با ایرانی که در رسانه‌ها به تصویر کشیده می‌شود چه تفاوت‌هایی دارد؟

توریست‌های سوئیسی

در رسانه‌ها معمولا به مسائل سیاسی پرداخته می‌شود اما  در مورد مردم چیزی گفته نمی‌شود معمولا در کتاب‌ها اطلاعاتی به دست آورده بودیم و شنیده بودیم رفتار مردم واقعا دوستانه است اما تصورش را هم نمی‌کردیم ایرانیان تا این حد میهمان نواز باشند؛ واقعا باور نکردنی است. گاهی این محبت بیش از حد می‌شود و مجبور می‌شویم در طول جاده چند بار توقف کنیم تا مثلا به ما انار بدهند یا هر چیز دیگر..

وقتی سفر می‌کنید بیشتر علاقه مند به بازدید از مکان‌های تاریخی هستید یا زندگی مردم؟

ما بیشتر دوست داریم با مردم آشنا شویم، اینکه این مردم چگونه در یک کشور اسلامی و در چنین سیستمی چگونه زندگی می‌کنند.

شغل شما چیست؟

رومان: من جغرافیدان و فیلمساز هستم و در برن کمپانی فیلمسازی دارم. تاکنون چندین مستند ساخته‌ام و اخیرا دو مستندی در مورد تاجیکستان ساختم. مستندی در مورد پاتاگونیا، مستندی در آلاسکا و چند مستند دیگر در سوئیس تهیه کردم.

توریست‌های سوئیسی

 

اما در ایران قصد کار کردن ندارم چون بقیه دوستانمان پولشان را صرف خرید بی ام دبلیو یا عمل کردن دماغشان  می‌کنند اما ما تصمیم گرفتیم با پس اندازی که داشتیم با خانواده به یک سفر یک سال و نیمه بیاییم و تعطیلاتی فارغ از هرگونه دغدغه کاری داشته باشیم.

کدام کشور را بیشتر دوست داشتید؟

یکی از بچه‌ها پاسخ می‌دهد: هر کشوری ویژگی‌های خاص خود را دارد و نمی‌توان گفت این کشور بهتر است یا آن کشور، ممکن است در کشور یک مکان خاص توجه شما را جلب کند اما سایر قسمت‌های کشور چندان جذاب نباشند.

از تجارب سفر در ایران بگویید

یکی از خاطرات زیبای این سفر حضور در مزارع زعفران در بردسکن بود، تقریبا یک هفته در مزارع زعفران به کشاورزان کمک کردیم تا زعفران را برداشت کنند و در مرحله آماده کردن و بسته بندی هم آنها را کمک کردیم خیلی جالب بود چون اطلاعات دقیقی در مورد زعفران نداشتیم.

کاری واقعا طاقت فرسا بود و برای بچه‌ها جالب بود که زعفران با چه مشقتی به دست می‌آید اما با این وجود کشاورزان واقعا فقیر هستند و ما برای خرید زعفران در سوئیس مبالغ هنگفتی پرداخت می‌کنیم.

 

برای من عجیب است که چرا مردم دست واسطه‌ها را قطع نمی‌کنند و چرا مستقیما اقدام به خرید زعفران از کشاورزان نمی‌کنند.

در سوئیس هر خانواده‌ای هر سال با کشاورزان قرارداد می‌بندد و کشاورزان مستقیما هر هر هفته محصولات مختلف از قبیل سیب زمینی، کاهو، کلم، بادمجان را در خانه‌ها تحویل می‌دهند.

پیشنهاد می‌کنم شما هم این کار را انجام دهید تا تغییری در وضعیت زندگی کشاورزان ایجاد کنید.

نظرتان در مورد غذاهای ایرانی چیست؟

تنوع طعم و تنوع استفاده از ادویه‌ها در غذاهای ایرانی را واقعا دوست داشتی است، ترکیب طعم ترش، شیرین و شور و عطر هل در غذاها واقعا اشتها برانگیز است.

متاسفانه در ایران وقتی به خانه‌ها دعوت می‌شوید غذاهای فوق العاده خوشمزه‌ای منتظر شما است اما در رستوران‌ها وضعیت به صورت دیگری است مگر اینکه به یک رستوران درجه یک بروید.

توریست‌های سوئیسی

 

 

از غذاهایی که در ایران خوردم، قروتی را بیشتر از همه دوست داشتم، ترکیب ساده کشک و پیاز و سبزیجات خشک که یک سوپ ساده ولی واقعا خوشمزه می‌شود و با خورد کردن نان خشک طعم بی نظیری پیدا می‌کند و برای من که گیاه خوار هستم واقعا مناسب است.

چرا گیاه خواری را انتخاب کردید؟

از ۱۶ سالگی در یک مزرعه پرورش خوک کار می‌کردم و بعد از کشتن خوک‌ها من مسئول تمیز کردن لاشه آنها بودم و از آن زمان بود که تصمیم گرفتم رویه زندگی خود را تغییر دهم و گوشت نخورم.

توریست‌های سوئیسی

راه‌های زیاد دیگری برای تغذیه هست و گوشتخواری تنها راه ادامه زندگی نیست، از نظر غذا در ایران مشکل چندانی نداشتم چون غذاهای گیاهی متنوعی در این کشور وجود دارد.

چه شهرهای دیگری را در برنامه سفر خود دارید؟

شهر بعدی یزد است و از شهرهای جنوبی ایران هم دیدن خواهیم کرد.

از اینکه با ما صحبت کردید واقعا خوشحالیم

ما هم از صحبت کردن با شما لذت بردیم و پیام ما به مردم ایران است که بیشتر از دوچرخه استفاده کنید.

نظر شما چیست؟ خرید یک گوشی جدید را انتخاب می‌کنید یا یک سفر چند روزه و رقم زدن خاطراتی که همیشه با شما خواهند ماند؟

مصاحبه با توریست‌های سوئیسی دوچرخه سوار را دوست داشتید؟ ما را در جریان نظرات ارزشمندتان قرار دهید.

با تشکر از آقای علی جوادی و خانم عاطفه نصری

245 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

\n