مرمت گنبد عظیم مسجد جامع عباسی اصفهان به پایان خود نزدیک می شود

مرمت گنبد عظیم مسجد جامع عباسی اصفهان به پایان خود نزدیک می شود

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، فریدون اله یاری با اعلام این مطلب افزود: با توجه به اینکه گنبد عظیم مسجد جامع عباسی بر اثر بارش نزولات جوی و تغییرات دمایی فصول مختلف با فرسایش لایه های ملات نگهدارنده کاشی ها، دچار آسیب های جدی در کاشیکاری ها شده و حتی باعث ریزش هایی نیز در بخشهایی از بدنه گنبد شده بود، عملیات مرمت آن از سال ۱۳۹۱ با اجرای داربست در جبهه جنوبی گنبد آغاز شد.

او در همین زمینه تاکید کرد: عملیات مرمت کاشی ها با قالب گیری انحنای یک ترک (بخش) از گنبد و ساخت تخمیر(قالب عظیم گنبد) به ابعاد یکی از ترک های گنبد(به طول بیش از ۲۰۰ متر) آغاز شد.

اله یاری در رابطه با میزان مرمت های صورت گرفته روی این گنبد بزرگ تصریح کرد: مرمت زیر ساخت های این گنبد عظیم و سپس مرمت های کاشی های آن با توجه به وجود بیش از ۵۰۰ هزار قطعه کاشی به ابعاد مختلف بر روی آن و آن هم در ارتفاع ۵۰ متری از سطح زمین، یکی از کم نظیر ترین عملیات های مرمت آثار تاریخی در سطح کشور بشمار می رود، با این وصف عملیات مرمت آن علیرغم کمبود بودجه های عمرانی کشور از سال ۱۳۹۳ سرعت یافت.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در همین زمینه ادامه داد و گفت: عملیات مرمت کاشی ها شامل برداشت کاشی ها از سطح گنبد و مرمت و بازسازی آنها و همچنین اصلاح بستر گنبد و پارچه بندی کاشی های معرق و نصب مجدد آنها بر روی بدنه می باشد که تاکنون با صرف اعتباری معادل بیست میلیارد ریال بروی ۹ ترک انجام یافته و نصب کاشی ها بر روی ترک دهم نیز در حال اتمام می باشد.

مسجد جامع عباسی
مرمت گنبد مسجد جامع عباسی

مسجد جامع عباسی اصفهان در محور جنوبی میدان عظیم نقش جهان واقع شده است. عملیات ساخت این مسجد بزرگ تاریخی که حدود ۱۶ هزار متر مربع وسعت دارد در سال ۱۰۲۰ هجری قمری به فرمان شاه عباس اول صفوی آغاز شد، لکن آخرین تاریخی که در مسجد در راستای عملیات ساخت وجود دارد، کتیبه ائی است که تاریخ ۱۰۷۷ هجری قمری بر روی آن نقش بسته است.

گنبد عظیم این مسجد تاریخی یکی از منحصر به فرد ترین گنبدهای ایران و جهان می باشد به گونه ائی که این گنبد با ارتفاعی بالغ بر ۳۰ متر از ۱۶ بخش (ترک) تشکیل یافته و به صورت دو پوسته طراحی شده به گونه ائی که ارتفاع بنای گنبد خانه از سطح زمین تا انتهای گنبد داخلی ۳۷ متر و ارتفاع گنبد خانه از سطح زمین تا انتهای گنبد اصلی ۵۴ متر می باشد .

فضای خلاء میان این دو گنبد به ارتفاع ۱۶ متر همواره باعث می شود تا پژواک صدا در زیر گنبد خانه صورت پذیرد که یکی از جاذبه های منحصر به فرد این مسجد تاریخی بشمار می رود.

645 بازدید

نیلوفر کبیری

نیلوفر کبیری هستم 25 ساله عاشق سفر و گردشگری در رشته ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کردم و یک سالی می شه که دوره های تورگایدی رو در شرکت آوای زنده رود گذروندم. در حال حاضر هم به عنوان سرپرست تیم تولید محتوا توی همین شرکت مشغول به کار هستم . به امید روزی که بتونیم تمام زیبایی های ایران رو به جهان نشون بدیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ثبت ۶۷ اثر غیرمنقول در فهرست آثار تاریخی کشور

د شهریور ۱۳ , ۱۳۹۶
ثبت ۶۷ اثر غیرمنقول در فهرست آثار تاریخی کشور مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث‌فرهنگی: در جلسه کمیته ثبت و حریم آثار ملّی غیرمنقول که ۱ شهریور ۹۶ برگزار شد ۶۷ اثر غیرمنقول واجد ارزش ثبت شناخته شد. اعضای کمیته  ۶۷ اثر […]
اثر غیرمنقول