آشنایی با دخمه یا برج خاموشان زرتشتیان و شناخت اسرار آن
۲۰ شهریور ۱۳۹۶
آشنایی با قلب گردشگری کره جنوبی جزیره ی ججو . قسمت اول
۲۲ شهریور ۱۳۹۶

مناره ساربان

مناره ساربان برج پیزای نصف جهان

مناره ساربان زیباترین و بلندترین منار تاریخی اصفهان است اما به نظر میرسد که هنوز جایگاه تاریخی و ارزشی این سازه به درستی معرفی نشده و شایسته توجه و معرفی بیشتر برای گردشگران است.

بسیاری از ما نام برج کج پیزا را شنیده ایم و علاقه داریم که روزگاری سفری به ایتالیا داشته باشیم حتما از این اثر تاریخی دیدن کنیم اما خوب است بدانیم که مناره ساربان در کوچه پس کوچه های بافت تاریخی اصفهان از نظر اهمیت گردشگری دست کمی از برج پیزا ندارد.

­­­

 

این منار زیبا در شمال محله جوباره (بخش یهودی‌نشین اصفهان) واقع شده‌است و از زیباترین مناره‌های عهد سلجوقی می‌باشد که دارای تزئینات آجری و کاشی کاری است و در سده ششم هجری، میان سالهای ۵۲۵ و ۵۵۰ هجری قمری، ساخته شده است.

مناره حدود ۴۸ متر بلندی دارد و دارای ۱۳۵ پله است. از بلندای آن درون و پیرامون شهر به خوبی مشاهده می‌شود و معرف سبک خالص معماری دوران سلجوقی شهر تاریخی اصفهان در مجموعه آثار تاریخی آن دوره‌است.

مناره ساربان

این مناره دارای سه رشته سنگ‌نبشته به خط کوفی بر زمینه کاشی است. بخش اول آن آجر چینی ساده‌است. بخش‌های دوم و سوم آن دارای تزیینات عالی آجری می‌باشد. بخش چهارم آن تاج اول مناره‌است که مقرنسهای آجری توأم با کاشی فیروزهای دارد و بسیار جالب و پر حالت است. بخش پنجم آن تزیینات آجری است. بخش ششم آن تاج دوم مناره‌است و بخش هفتم آن تارُک مناره است. در قاعده دو تاج این مناره دو کتیبه بسیار زیبا از بهترین رنگ فیروزه‌ای کاشی دیده و خوانده می‌شود.

گفته میشود که پیش از این در کنار این مناره مسجدی وجود داشت که در حال حاضر از بین رفته است. همچنین در زیر مناره ساربان فضایی خالی وجود داشته که به عنوان زیر زمین از آن استفاده می شود اما در سال ۱۳۲۴ این فضا خالی کاملا پر و مسدود شده است.

درباره علت اصلی کج شدن مناره ساربان دیدگاه های متفاوتی وجود دارد: اما به نظر می رسد که پایه های این بنا بعد از ساخته شدن به صورت نامتقارن نشست کرده اند و باعث شده تا مناره حدود هشت درجه به سمت جنوب شرقی کج شود . این نشست نا متقارن احتمالا به دلیل اختلالات موجود در پی بنا یا تغییرات سفره آب زیرزمینی یا حتی استفاده از چاهک های آب منازل اطراف اتفاق افتاده است.

191 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

\n