عکاسی در اصفهان
داستان جذاب تاریخچه عکاسی در اصفهان و نمونه های بی نظیر از عکس‌های قدیمی
۹ مهر ۱۳۹۷
ارگ قورتان – دومین بنای عظیم خشت وگلی ایران در اصفهان
۲۲ مهر ۱۳۹۷

انارک ، (anarak)، یکی از بخش‌های شهرستان نائین، در شرق استان اصفهان و در دل کویر قرار دارد. کویر جاذبه های خاص خود را دارد و این مناطق بی روح که معیار انسانی را به تمسخر گرفته اند تاثیر عظیمی بر مشاهدات و تفکرات می گذارند دنیایی که ما در جستجویش بودیم به سان ستاره ای تنها بی حرکت و رها از هرگونه حرکتی و رها از هر گونه از مسائل گذرا فرا سوی مرگ و زندگی قرار دارد.

با انارک این یاقوت کویر بیشتر آشنا شوید.

موقعیت جغرافیایی انارک

 انارک

در تقسیمات کشوری انارک یکی از بخش های شهرستان نائین در استان اصفهان است. انارک از شمال به کویر لوت از جنوب به اردکان یزد و از غرب به شهر های نائین، اردستان و اصفهان محدود می شود. این شهر به علت واقع شدن درحاشیه کویر مرکزی دارای هوایی گرم و خشک است. شدت تبخیرش فراوان و اختلاف درجه حرارت شب و روزش در فصول مختلف محسوس می باشد رطوبت نسبی آن بسیار کم بارندگی اش اندک و تابستانش بی باران و طولانی است

پیشینه تاریخی

 انارک

اینکه انارک از چه زمانی به صورت یک آبادی با بافت های معماری کنونی ساخته شده است اطلاعات دقیقی در دست نیست تنها سند معتبری که راجع به ساخت و سازهای انارک موجود است مربوط به میرزا تقی خان امیرکبیر است مبنی بر پرداخت وجهی برای ساخت قلعه به منظور تامین امنیت محل از دستبرد راهزنان این نامه خطاب به ریش سفیدان انارک نوشته شده است.

 انارک

انارک با موقعیت جغرفیایی ویژه ای که دارد با وجود کمبود زمین های زیر کشت و آب و خاک خوب برای کشاورزی همچنان در سالهای متمادی پابرجا و زنده مانده و مقدار کمی گسترش پیدا کرده است.

در قرون گذشته این شهر شاید واحه ای بر سر راه معدن نقره ی نخلک بوده است سپس در دوره های بعد که معدن نخلک استخراج نمی شد و متروک گشته بوده انارک یک شهر ارتباطی بین جنوب و مرکز ایران به شمال یعنی از نایین به انارک و خور و طبس و مشهد بوده است.

 انارک

دژ آتشگاه و چهار طاق نخلک بقایای از یک آبادی معدنچیان دوره ی ساسانی است امروزه معادن بسیار غنی سرب کوه نخلک در درجه اول اهمیت قرار دارد ولی در زمانهای قدیم ظاهرا نقره که همراه سرب یافت می شود علت اصلی تاسیس معدن در این محل بوده است…  بنای دو دژ در این مکان نیز احتمالا برای حفظ محصول ارزشمند این معدن بوده است هر چند در وهله ی اول تاسیس استحکامات نظامی در مرکز مملکت و آن هم در زمانی که حکومت شالوده ی محکمی داشته است بعید به نظر می رسد ولی لزوم انبار کردن فلز قیمتی در کناره کویر وسیعی که با وجود تسلط کامل از امنیت مطلق برخوردار نمی بوده تاسیس دو دژ و گماردن سربازان را توجیه می کند .

 انارک

هیات آلمانی بر اساس نمونه برداری و انجام آزمایشهای کربن ۱۴ بناهای نخلک به نتایج جالبی دست یافته که قابل ذکر است . بر اساس تعیین سن اشیائی که با این روش به دست آمده است نتایج زیر حاصل می شود

  • تاسیس معدن در دوره های قبل از ساسانی حداقل در دوره ی اشکانیان دایر بوده است آثار کند و کاری که امروزه هم پیداست نشان می دهد که ابتدا در سراسر دامنه شمالی کوه نخلک در جست و جوی نقره بوده و پس از مدتی به تدریج به درون کوه راه یافته اند. با توجه به این مطلب از آنجا که نمونه ی یک قطعه چوب از زیر زمین به دست آمده می توان گمان برد که شروع استخراج معدن در زمان های قبل از میلاد بوده است.
  • در صورت تایید تعلق بناهای نخلک به اواسط قرن دوم میلادی آتشگاه ا.لین چهارطاقی و دژ این قلعه نظامی اشکانی خواهد بود که زمان احداث آن با اطمینان تعیین می شود.

 

بافت معماری انارک

 انارک

چندین عامل مهم در پیدایش شهر در شکل گیری کالبد آن تعیین کننده بوده اند که می توان کوه های اطراف آب و هوا موقعیت چشمه آب و مصالح ساختمانی را نام برد. کوه های اطراف همواره به عنوان پناهگاه در مقابل بادهای گرم از طرف کویر و همچنین مهاجمان استفاده شده اند.

حتی می توان یکی از دلایل مهم پیدایش و موجودیت شهر را وجود کوه های در برگیرنده ی آن دانست که به صورت دژ نسبتا محکمی از آن استفاده شده به خصوص کوههای لاک و جفت که روی آن یک برج سنگی ساخته شده است.

کوچه های اصلی به صورت خط تراز اطراف این قله به وجود آمده اند و نسبتا تنگ و در بعضی جاها سرپوشیده هستند. فرم تقسیم بندی باغها و کوچه ها آن بسیار تنگ و نقش آبرسانی به باغها را داشته است.

 انارک

بافت قدیمی انارک هفت محله دارد بیابانک، بیک علی، حصار، عربها،سراب،قافله گاه و جویباره ….

تقسیم بندی این محلات بر حسب موقعیت و وضعیت طبقاتی ساکنان موقعیت مکانی در بافت شهر و کاربری فضاهای محلی صورت گرفته است.

 انارک

مسجد جامع انارک در کنار چشمه ی آب انارک در محله سراب ساخته شده وجه تسمیه انارک مسجد به نام بانی و سازنده آن است در مجاورت آن شبستانی قرار دارد که در زمستان از آن استفاده می شود .

 انارک

خانه های انارک از پلان واحد و خاصی پیروی نمی کند و بنا اقتضای موقعیت مکانی و میزان زمین موجود ساخته شده است اما عنصر واحد معماری در بیشتر خانه ها چه اعیانی و چه معمولی وجود بادگیر است در خانه های بزرگ بادگیر معمولا بر روی ایوان بزرگ به آن صفه می گویند قرار دارد. در حالی که در خانه های کوچکتر این بادگیر روی یکی از اتاقها ساخته شده است .

 انارک

با توجه به وسعت بخش انارک و قرار گرفتن کویر ریگ جن و قسمتی از کویر سیاه کوه در این منطقه، مردم محلی اقدام به راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی نموده و میهمانان را با غذاهای محلی پذیرایی می‌نمایند. شتر سواری، تفریح در تپه‌های شنی، برنامه‌های رصدی و اجرای مراسم‌های محلی از جاذبه‌های این منطقه می‌باشد.

گردآوری: مهدی نجفی-زهرامرادی

 

1,060 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *