پل خواجو
دانستی‌های شگفت انگیز در مورد پل خواجو که هر گردشگری باید بداند
۶ فروردین ۱۳۹۷
مسجد حکیم
معرفی مسجد حکیم اصفهان (بخش اول)، حکیمی در هند و مسجدی در اصفهان!
۱۸ فروردین ۱۳۹۷
خانه‌های تاریخی اصفهان

خانه‌های تاریخی اصفهان در دوران صفوی و قاجار، منطبق با نوع شغل و فعالیتهای سرپرست خانواده به دو دسته تقسیم بندی میشوند که شامل الف) خانه هایی که شغل و فضاهای خانه جدا از یکدیگر هستند؛ و ب)خانه هایی که برخی فضاها در ارتباط با شغل و یا به نوعی دربرگیرنده ی فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی و… سرپرست خانواده است.

از میان این ۴۴ خانه حدود چهل درصدشان ثبت تاریخی شده‌اند و تا اندازه‌ای از گزند تخریب روزگار دورند. از بین خانه‌های ثبت شده تاریخی ٢٢ درصد به شکل موزه در آمده‌اند؛ ۵٨ درصد میراثداران مشاهیر، میراث پدری و همسری را فروخته‌اند. همچنین از میان خانه‌هایی که ثبت تاریخی نشده‌اند؛ ۶۵ درصد تخریب شده و جز نامی نامفهوم چیزی از آنها باقی نمانده است.

نگاهی به مشهورترین خانه‌های تاریخی اصفهان خواهیم داشت.

معرفی خانه‌های تاریخی اصفهان

خانه امین التجار

سید حبیب الله امین التجار اصفهانی از همان ابتدا کار تجارت را در کنار پدرش آغاز کرد و بتدریج در اصفهان سر شناس شد و دامنه فعالیت اقتصادی خود را به تهران نیز کشانید و با رجال سیاسی و اقتصادی تهران آشنایی و مراوده برقرار نمود. پس از فوت پدرش از تجار معتبر و خیّر اصفهان در عصر مشروطه محسوب می­شد که به حمایت مالی از این نهضت پرداخت.خانه‌های تاریخی اصفهان

ملک التجار اصفهانی یکی از تاجرانی بوده که در یک قرن و نیم پیش در ایران میزیسته است، هنوز آثار تاریخی به یادگار از ایشان در بازار بزرگ اصفهان، تخت پولاد، خیابان ملک، بندرعباس و تیمچه ملک و بعد از دروازه اشراف بازار قراردارد.

در خانه  امین به عنوان یکی از نمونه خانه‌های تجار مسلمان اصفهان در دوره قاجار، برای اولین بار از مبلمان تاشو متصل به دیوارهای تالار مرکزی استفاده میگردد. خانه امین التجار اصفهانی جزء یکی از خانه های تاریخی و ثبت شده اصفهان است و در ردیف بناهای صفویه تا اواخر پهلوی اول قرار می گیرد. همانطور که در فهرست خانه‌های تاریخی اصفهان مشخص است. اغلب بناهای فاخر، متعلق به دوره قاجاریه است که غالباً به صورت درونگرا ساخته شده اند.

خانه وثیق انصاری

خانه وثیق انصاری از جمله خانه‌های تاریخی اصفهان به جای مانده از دوران حکومت قاجار است. آنچه این بنا را از سایر ابنیه معاصر خود متمایز میکند، کاربرد وسیع پارچه ها و کاغذهای دیواری در تزئین شاهنشین و اتاق مجاور آن در ضلع غربی این خانه با بیش از ۴۵ طرح و نقش متنوع در ابعاد و اندازه های گوناگون است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

این بنا درمیدان امام علی(ع)- خیابان هارونیه-کوچه مشیر- نبش بن بست شهید رضا تمیزی واقع شده و به شماره ۱۲۵۱ در فهرست آثارملی ایران ثبت شده است.

خانه مشروطیت اصفهان

 خانه مشروطیت اصفهان در محور دولت خانه صفوی ،خانه ای است از عصر قاجار با معماری چشم نواز که متعلق به حاج آقا نورالله نجفی است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

این بنا علیرغم ارزشهای معماری آن، به دلیل رخداد وقایع مهم تاریخی در ارتباط با انقلاب مشروطه که بر سرنوشت سیاسی کشور بسیار تأثیرگذار بوده؛ دارای ارزشهای فرهنگی- اجتماعی
است. نخستین نشست مشروطیت اصفهان در خانه آقا نجفی برگزار شد. خانه مشروطیت در محله حسن آباد و در خیابان نشاط واقع شده است.

خانه ملاباشی

خانه ملاباشی یا خانه معتمدی یکی از خانه‌های تاریخی اصفهان مربوط به زمان زندیه و قاجاریه است و در زمان ظل سلطان این کوچه و محل را ملاباشی که منجم ناصرالین شاه بوده خریداری کرده است . تمام کوچه و اطراف آن شامل اسطبل، آشپزخانه و خانه های دیگر  بوده است. میرزا احمد ملاباشی مالک خانه، فاضل و عالم فقیه بوده و در اصفهان مصدر امور شرعی را داشته است.

این خانه یک نهاد مذهبی- فرهنگی بوده و دارای ۱ .حیاط بیرونی۲ .اتاق کار ۳ .ورودی مستقل بیرونی است و در جبهه غربی حیاط بیرونی فضای مستقلی به اتاق کار مالک و پذیرش مراجعین اختصاص داشتهاست، از هنر فلزکوبی بر روی چوب  در این بنای تاریخی استفاده شده است.

خانه ملاباشی در خیابان ملک، کوچه پشت بارو واقع شده است.

خانه شیخ الاسلام

خانه شیخ الاسلام مربوط به دوره قاجار بوده  و ساخت اولیه بنا در زمان صفویه انجام شده و هدیه شاه عباس به دخترش “سرو قدخانوم “و دامادش “محقق سبزواری” از علمای بزرگ دوره صفوی است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

این مکان که متعلق به شیخ الاسلام اصفهان بوده است عموما  محل برگزاری مراسم مذهبی نظیر سوگواری ایام شهادت امام حسین (ع) بوده است.

خانه شیخ الاسلام در چهارراه تختی، خیابان جمال الدین عبدالرزاق، کوچه شیخ الاسلام واقع شده است.

خانه آیت الله عالمه فانی

بنای اصلی این خانه مربوط به زمان قاجار میباشد .خانه فانی دو حیاطه میباشد که شامل یک حیاط بیرونی بزرگ مستطیل شکل و یک حیاط خلوت کوچکتر در جبهه شمالی است.

خانه‌های تاریخی اصفهان
این خانه شامل دو ورودی است که هر دو ورودی در جبهه ی شمالی واقع است. فضای سبز موجود مربوط به دوران معاصر است و تک درخت کاج تنومندی که مربوط به بیش از صد سال پیش است در این خانه حضور دارد.

خانه‌های تاریخی اصفهان

خانه فانی در محله جوباره و در خیابان کمال واقع شده است.

 مجموعه خان خوراسگان

مجموعه خان خوراسگان که متعلق به حاکم قدرتمند خوراسگان به نام باقرخان خوراسگانی بوده؛ به عناصر دفاعی (برج) مجهز بوده است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

این مجموعه عمارت تاریخی هنری، که از نظر طرح و معماری و نقاشی تلفیقی ازسبک صفویه و قاجاراست، یکی از بناهای زیبا و فرح بخش و مجهز و وسیعی است که از لحاظ طرح و رنگ، نقاشی و آیینهکاری و گره چینی و درهای ارسی و حوض مرمر یکپارچه مجموعه ای قابل توجه است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

این مجموعه شامل سه دستگاه ساختمان مرکزی (مسکونی و تشریفاتی و ویلایی) زیبا و مجلل متصل به هم و چندین خانه مجزا در پیرامون سه عمارت مرکزی که این خانه ها نیز در قدیم متعلق به بستگان خوانین خوراسکان بوده و بعدها توسط وراث فروخته شده است.

عمارت خان در بافت میانی خوراسگان که یکی از قدیمی ترین بافت های تاریخی شرق شهر اصفهان می باشد، واقع شده است

خانه سرتیپ سدهی

مجموعه خانه سرتیپ امینی سدهی که شامل چند خانه، دیوان‌خانه، حمام، نارنجستان، اتاق‌های سه‌دری و پنج‌دری، چایخانه و برج مراقبت، میدان اسب‌دوانی و حسینیه است در محله لادره فروشان خمینی‌شهر (سده) قرار دارد.

خانه‌های تاریخی اصفهان

ساخت این خانه را به سرتیپ محمدحسین خان امینی سدهی، فرمانده ذل السلطان، حاکم وقت اصفهان در زمان ناصرالدین شاه ، نسبت می‌دهند و ساخت بسیار زیبایی از زمان قاجار است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

خانه سرتیپ در خمینی شهر، محله لادره فروشان، بلوار توحید واقع شده است.

خانه نهنگی

خانه نهنگی در هسته اولیه محله تودشکچویه شهر تودشک از توابع بخش کوهپایه شهرستان اصفهان واقع شده است. خانه نهنگی با مساحت چهار هزار و ۲۵۰ متر مربع و به گفته مالکان بنا در حدود یکصد و یک سال پیش، حدود سال های ۱۲۸۳ ه.ش از خشت و گل و به سبک قاجاریه بنا شده است.

 

خانه بنکدار

خانه بنکدار مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، خیابان چهار باغ پائین، کوی آقاجان بیک، پلاک ۳۰ و ۳۲ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

خانه قجری است. با دو اشکوب و چند درب ورودی. طبقۀ پائین دو تا پنج‌دری دارد. شاه نشینش نقاشی و گچکاری شده. از بیرونی که پا به اندرونی گذاشتی، می‌رسی به حیاط وسط. دورتادورش طاق‌های ضربی و اتاقک‌هایی که درب‌های چوبی پیرشان همه به یکدیگر راه دارند.

خانه جناب

محمد حسین میرزا، پدر سلطنت خانم معروف به شازده جان (همسر میر سید علی جناب) این خانه را حدود دویست سال پیش در منطقه ای از اصفهان که هنوز یکی از کوچه هایش به نام میر سید علی جناب است، به صورت مجموعه ای از چندین حیاط و ساختمان مسکونی متصل به هم بنا کرد.

در حال حاضر این مجموعه حیاط ها و خانه ها به چند ساختمان مسکونی مدرن تبدیل و فروخته شده اند. میر سید علی جناب (صاحب این مجموعه و نوه سلطنت خانم و میر سید علی جناب) در سال (۱۳۹۴) هنوز در یکی از خانه های قدیمی سکونت داشت که ارسی و پادری در آن حفظ شده اما بقیه بنا بازسازی شده است.

خانه جناب در محله سینه پایینی و در خیابان عبدالرزاق واقع شده است.

خانه بهشتیان

این خانه به صورت پیوسته در چهار نسل در مالکیت خانواده بهشتیان بوده است. آنها دورهی قاجار دارای شهرت عصار بوده‌اند و در گوشه شمال غربی خانه تاریخی بهشتیان دستگاه تلئه سرکه وجود داشته است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

این دستگاه نیز ابداع محمد حسن عصار پدر بزرگ بهشتیان بوده که در نوع خود بینظیر است. بخشی از اعتبار این خانه
تاریخی متعلق به ارزشهای ناملموس و دانشهای سنتی در تولید سرکه میباشد. این خانه یکی از معدود خانه کارگاههای تولیدی اصفهان میباشد که در حال حاضر از گزند تخریب و ویرانی در امان مانده است

خانه بهشتیان در محله جماله و در خیابان ابن سینا واقع شده است.

خانه مارتاپیترز

خانه مارتاپیترز یکی از خانه های قدیمی اصفهان و متعلق به دوره صفوبه است که در محله تاریخی جلفای این شهر قرار دارد. این خانه در دوره شاه عباس صفوی سااخته شده است.خانه‌های تاریخی اصفهان

خانه مارتاپیترز با ۲۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای حیاط شمالی، کوشک و حیاط جنوبی است. پنجره های مشبک و زیبای اتاق های این ساختمان یادآور تزئینات دوره صفویه است. از دیگر بخش هایی که نشانگر تزئینات دوره صفوی است می توان به نقوش هندسی و آجری نمای رو به شمال اشاره کرد.

خانه مارتاپیترز در محله جلفا و در خیابان حکیم نظامی واقع شده است.

خانه سوکیاس

خانه سوکیاس یکی از خانه‌های تاریخی اصفهان واقع در محله تبریزی‌های جلفای است و در بین خانه سوکیاس ۲ و داوید قرار دارد. قدمت خانه سوکیاس ۱ به عصر صفویه باز می گردد. این بنا در دو طبقه ساخته شده و دارای زیر بنایی معادل ۹۲۰ متر مربع و در دو بخش شمالی و جنوبی و مساحتی در حدود ۳۱۰۰ متر مربع است.

خانه سوکیاس ، دارای تزئینات چوبی سقف، تنگبری‌ها و تزئینات نقاشی فرنگی بیرونی کوشک و فضا سازی های تالار مرکزی آن منحصر به فرد محسوب می شود.

خانه تاریخی سوکیاس در محله جلفا و در خیابان حکیم نظامی، کوچه سنگتراشها واقع شده است.

خانه سیمون

خانه سیمون (کلوپ) مربوط به دوره صفوی است. مالک اصلی خانۀ خواجه سیمون، یکی از تاجران بنام ارمنی در قرن هجدهم میلادی بوده که وضعیت مالی خوبی نیز داشته است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

در اسناد و مدارک مکتوب، آمده که وی علاوه بر فعالیت تجاری و ‏اجتماعی در امور خیریه پیشقدم بوده و سرپرستی حدود سی خانوار ارمنی را در فریدن بر عهده داشته است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

او در سال ۱۲۴۰ق/۱۸۲۴م به دست ‏حاجی هاشم خان، حاکم وقت، کشته شد.‏کلیۀ نقش  ها و تزیینات بیرونی و داخلی اتاق  ها مرمت و بازسازی شده‌اند.خانه سیمون در محله جلفا و در خیابان نظر، خیابان کلیسای وانک واقع شده است.

خانه حقیقی

یکی از محلات قدیمی اصفهان محله پشت بارو است. این محله که تا قبل از تغییر پایتخت در زمان صفویان از محلات آباد بود. در آن روزگار دارای خانه های با شکوه و مجلل بسیار بود و یکی از این خانه ها خانه اخوان حقیقی است که از بناهای بسیار جالب دوران زندیه است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

این خانه در کوچه ای بسیار قدیمی به نام کوچه ۱۱ پیچ واقع شده و تعمیرات و مرمت آن در سالهای قبل از پیروزی انقلاب انجام شده و قسمتی از آن نیز در سالهای اخیر مرمت و بازسازی شده است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

معماری خانه حقیقی تماما دارای نشانه های صفوی است و کمتر عنصر قاجار در آن دیده می شود. خانه اخوان حقیقی در اصفهان، چهارراه تختی، چهارباغ پائین، کوچه پردیس واقع شده است.

خانه قدسیه

خانه قدسیه در خیابان باغ پائین، خیابان بانکی شهر اصفهان قرار گرفته. بنا به اظهار مالک خانه، با توجه به نقاشی ها و تزیینات تالارهای جنوبی و شمالی، قدمت قسمتهایی از بنا به دوره صفوی می رسد.

خانه حاج مصور الملکی اصفهان

خانه حاج مصورالملکی که محل سکونت و زندگی او بوده از خانه‌های قدیمی و دیدنی اصفهان به‌شمار می‌آید که در خیابان آیت اله کاشانی، کوی محله نو در شهر اصفهان قرار دارد و خاطره این هنرمند را زنده می‌کند.

خانه‌های تاریخی اصفهان

خانه‌های تاریخی اصفهان

این خانه شامل فضاهای متنوع و زیبائی است که در چهار سوی به حیاط مستطیل شکل قرار گرفته‌است.

خانه داوید اصفهان

خانه‌های تاریخی اصفهان

در مجاورت خانه سوکیاس، خانه داوید قرار گرفته که از آثار دوران صفوی است و ظاهراً متعلق به کشیشی از مسیحیان اصفهان در در عهد صفوی بوده است.. ورودی این خانه یک سردر آجری دارد که در بالای آن مشبک های هندسی آجری است.

خانه دکتر اعلم اصفهان

این خانه از بناهای اشرافی دوره قاجار به شمار می ‌رود که وجود تزیینات متنوع و گسترده در جای جای خانه مؤید این امر است. همه نماهای خانه پوشیده از تزئینات گچبری است و ستون های سنگی ایوان های دو جبهه  شمالی و جنوبی از پایه تا سر ستون دارای تزیینات حجاری  می باشند.

خانه‌های تاریخی اصفهان

قرارگیری یک  حوض طویل بر روی محور اصلی حیاط و دوباغچه در دو طرف آن چشم انداز مناسبی برای تالارهای دو جبهه شمالی و جنوبی ایجاد کرده است.

خانه زاوالیان اصفهان

خانه‌های تاریخی اصفهان

خانه ی زاوالیان یا  که به نام قدیمی ترین مالک شناخته شده ی آن لئون وکیل الدوله»- ( استپانوس آقا نوریان ) کاردار سفارت انگلیس در اصفهان در دوره ی قاجار- هم معروف است در محله ی تبریزی ها روبروی کلیسای مقدس میناس قراردارد.

خانه عکاف شریف

 مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، محله دارالبطیخ، خیابان ولیعصر، کوچه اژه‌ای‌ها، پلاک ۱۸ واقع شده است. مجموعه این خانه از دو بخش بیرونی و اندرونی تشکیل شده که طی نیم قرن اخیر از یکدیگر تفکیک شده اند و امروزه در تملک خانواده های عکاف زاده و شریف می باشند.

خانه یدالهی اصفهان

این خانه که از آثار زمان قاجار می باشد به نام مالکین قبلی آن به خانه یداللهی معروف است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

ورودی خانه که بوسیله دولنگه در چوبی به حیاط ارتباط دارد و در جبهه غربی قرار گرفته. در این جبهه یک اتاق کوچک با سقف طاق چشمه ای وجود دارد که هیچ گونه تزئیناتی ندارد.خانه‌های تاریخی اصفهان

میدان شهداء ابتدای چهارباغ پائین این خانه که از آثار زمان قاجار می باشد به نام مالکین قبلی آن به خانه یداللهی معروف است.

خانه شهشهان

 

خانه شهشهان یکی از ابنیه دوره قاجار است که ساخت آن در سال ۱۲۷۶ هجری شمسی به پایان رسیده است. این خانه در خیابان ابن سینا واقع شده است. محله شهشهشان در دوره قاجار محله رجال و معتمدین شهر بود و به روایات مجود این خانه متعلق به داروغه بوده است.

خانه‌های تاریخی اصفهان

 

نگهداری و سرپرستی از این خانه از ۹۰ سال گذشته تاکنون بر عهده نسل‌های مختلف این خانواده بوده است. خانه شهشهان ۳۰۰ متر زبر ینا دارد و دارای تزئینات گچبری، آینه کاری و نقاشی‌های مختلف می‌باشد.

خانه‌های تاریخی اصفهان در کوچه پس کوچه‌های نصف جهان پراکنده شده‌اند؛ برخی از این خانه‌ها اقبال بلندی دارند و باز زنده سازی می‌شوند و بعضی دیگر در گمنامی به کام تخریب فرو می‌روند، این نیمه‌های نهان نصف جهان را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم.

4,653 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

\n