اصفهان شهر مناره ها – آسمان خراش‌هایی چشم نواز به سبک سلجوقیان
۲۸ فروردین ۱۳۹۷
آشنایی با امامزاده احمد اصفهان و اشخاص مدفون در آن
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

سر در جورجیر تنها باقی مانده مسجد مسجد جورجیر در دوران آل بویه است. این سر در هم اکنون در سمت شمال غربی مسجد حکیم است. این سردر یادگار دوران دیلمیان بوده و در زیر قشری از کاهگل مخفی مانده بود که در مرداد ماه ۱۳۳۵بر اثر سیلی پدیدار شد.

سر در جورجیر قدیمی‌تر از بنای مسجد حکیم

مافروخی در کتاب مفاخر اصفهان به وصف مسجد جامع صغیر (جورجیر) می‌پردازد و می‌گوید این مسجد دارای شبستانها، خانقاها، کتابخانه، مدارسی برای فقها  و مجالسی برای ادبا بوده و محل هایی برای شعرا و صوفیان و قاریان قرآن بوده است .

جورجیر

بعد از انقراض صفویه مسجدسازی روبه رکود رفت و مساجدی که ساخته می‌شد کوچک و محقر ولی بعضی از آنها از معماری و تزئینات خوبی برخوردار بود.

مافروخی راجع به مزیت جامع صغیر نسبت به جامع کبیر متذکر می گردد که خاک رس خامی که مسجد جامع صغیر از آن ساخته شده ، محکم تر از آن است که در ساختمان های مسجد جامع صغیر از آن ساخته شده ، محکم تر از آن است که در ساختمان های مسجد جامع کبیر به کار رفته و در نتیجه از حیث ساختمان های مسجد جامع کبیر برتری دارد.

جورجیر

تاریخچه

مناره این مسجد از خشت خام ساخته شده بوده و به ارتفاع صد ذراع میرسیده است  در محل آثار بر جای مانده مسجد جورجیر در مجاورت آن در فاصله سال های ۱۰۶۷ تا ۱۰۷۳ هجری به وسیله حکیم داود طبیب شاه عباس دوم مسجد حکیم بنا شده است و این مسجد یکی از بناهای دوره صفویه است.

مسجد چهار در دارد که دو تای از آنها در جنوب شرقی و جنوب غربی صحن مسجد واقع شده است و دو در دیگر در در شمال و شمال غربی است.

جورجیر

در شمال غربی هم در بین اهالی به در جوجه یا جوجی معروف است که تحریف شده کلمه جورجیر می باشد و از نظر تاریخی ارزش فوق العاده دارد زیرا تنها اثر موجود مهم از دوره ایست که اصفهان پایتخت پادشاهان آل بویه بوده است.

جورجیر

سر در مزبور از نمونه های بسیار عالی هنر آجر تراشی و گچ بری در نیمه قرن چهارم هجری است و فعلا در ردیف سایر بناهای قدیمی گنجینه تاریخی اصفهان در معرض تماشای سیاحان قرار دارد.

مسجد کوچک دیگری نیز در سمت راست سر دز جورجیر وجود دارد که در دوره شاه عباس اول بنا شده و به مناسبت مجاورت با مسجد دیلمی (جورجیر ) آن نیز در نزد مردم به مسجد جوجه یا جوجی معروف است.

سقاخانه

رو بروی سر در جور جیر، سقاخانه‌ای واقع شده که چهره گذشته خود را از دست داده و به گونه‌ای بنای ساده در آمده است.

بر تخته ایستاده آن مشرف به جاده و رو به روی سر در به خط نستعلیق برجسته اشعاری حجاری شده و حاکی از آن است که (قرچغای بیک از مردان نامی دوره شاه صفی مدرسه ای بنا کرده بوده است و در دوره سلطنت شاه عباس دوم یکی از خواجگان حرم او به نام (حاجی نصرت) این سنگاب را هم وقف نموده است. بر سنگاب دیگری متصل به این سنگاب نوشته شده:( وقف حضرت امام حسین علیه السلام نمود آقا رحیم ولد نظام به تاریخ سنه ۱۱۱۴).

 

316 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

\n