مسجد جامع هفتشویه
مسجد جامع هفتشویه شکوهی بی همتا که گرد ویرانی بر آن نشسته است
۱۰ بهمن ۱۳۹۶
استوری‌ اینستاگرام
۶ نکته برای استفاده از استوری‌ اینستاگرام در بازاریابی سفر
۱۷ بهمن ۱۳۹۶

یکی از مهمترین ابزارهای موجود در جعبه ابزار هر راهنمای تور صدای آنها است، یک صدای سالم و قوی که به طور صحیح گرم شده باشد بزرگترین دارایی شما به عنوان یک تور لیدر است. به همین دلیل است که ما در این مطلب بر نحوه آماده کردن صدا به عنوان یک راهنمای تور تمرکز کرده‌ایم و تعدادی از تکنیک‌های تمرین صدا که با انجام آنها به صدایی گیرا و رسا دست خواهید یافت را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم.

تکنیک‌های تمرین صدا برای راهنمایان تور

این تکنیک‌های تمرین صدا توسط مربیان صدا در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، گرم کردن آکوردهای صوتی یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از آسیب دیدن صدای شما است.

یکی از راه‌های تضمین موفقیت شما به عنوان یک راهنمای تور صدای شماست که در لحظات نخست تاثیر زیادی بر دیدگاه افراد حاضر در تور خواهد گذاشت. برای داشتن یک صدای گرم و قوی سعی کنید نیم ساعت قبل از شروع تور این شش تمرین را انجام دهید.

۱ . یک موقعیت ایستادن کاملا باز و درست داشته باشید

تکنیک‌های تمرین صدا

شانه های خود را عقب بدهید، چانه خود را در حالت ۹۰ درجه از بدن نگه دارید و کاملا به  صورت مستقیم بایستید، این نحوه ایستادن باعث می‌شود شش‌های شما فضای کافی برای دریافت اکسیژن را داشته باشند. باید به صورتی بایستید که اگر یک خط موازی از چانه تا کف می‌کشید این خط فرضی دقیقا موازی ستون فقرات شما باشد.

تصور کنید کسی سر شما را به سمت بالا می‌کشد و با این کار شما را قادر می‌کند دیگران را کاملا تحت تسلط خود درآورید.

۲ . نفس کم و عمیق بکشید

تکنیک‌های تمرین صدا

نفس خود را تا جای ممکن به سمت پایین شکم هدایت کنید و یک تنفس شکمی درست داشته باشید. همینطور که در حال داخل کشیدن و بیرون دادن هوا هستید در قسمت دهان بر گسترش و استفاده از هوای در حال جا به جایی تمرکز کنید.

باید با یک تنفس شکمی عمیق بتوانید تمام صدای خود را با تمام شکم کنترل کنید.

۳ . عضلات گلو و فک را ماساژ دهید

تکنیک‌های تمرین صدا

عضلات فک، چهره و گردن شما برای صحبت کردن ضروری هستند و گاهی یک ماساژ ملایم باعث افزایش جریان خون و کاهش برخی تنش‌ها می‌شود، باید گفت این یکی از بهترین تکنیک‌های تمرین صدا  برای راهنمایان تور خواهد بود.

برای مثال دست خود را زیر گلو بگذارید و آن را به سمت عقب و جلو حرکت دهید.

۴ . آژیر درونی خود را روشن کنید

یک نفس عمیق بکشید و تمام حجم صدای خود را با فشار آزاد کنید. تا آنجا که ممکن است صدای خود را بالا ببرید.

برای داشتن صدایی قدرتمند قسمتی از شعر یا نمایشنامه را با صدای خودتان ضبط کنید و آن را بارها و بارها پخش کنید و هر بار سعی کنید با قدرت بیشتری صدای خود را بیرون بدهید.

۵ . دیافراگم خود را گرم کنید

تکنیک‌های تمرین صدا

بازیگران تئاتر یا خوانندگان برای آماده کردن عضلات گلو از خندیدن استفاده می‌کنند اما به شیوه‌ای خاص مثلا با درآورن صدای ها ها ها، اما شما با کشیدن نفس به سمت داخل شکم و بیرون دادن آن و به صورت همزمان بیرون دادن صدایتان می‌توانید این کار را انجام دهید.

صدای انسان مانند یک عضله است. این عضله می‌تواند با ورزش و استفاده بیشتر از آن قوی تر شود. بسیاری از افرادی که صدای ضعیفی دارند با تقویت صدای خود در طول زمان به صدای قدرتمند و رسا دست می‌یابند.

۶ . حروف الفبا را صریح و واضح بگویید

تکنیک‌های تمرین صدا

تلفظ خاص حروف الفبا و کلمات بیشتر طبق عادت‌های ما در زندگی روزمره انجام می‌گیرند، گاهی یک تلفظ اشتباه می‌تواند کل ارائه شما را زیر سئوال ببرد اما به عنوان یک راهنمای تور که وظیفه سخنرانی را بر عهده دارد بهتر است این عادت‌ها را از بین ببریم.

با بلند گفتن آ، اُ، او، ای، اَ، اِ تلاش کنید بر حرکات اشتباه دهان خود غلبه کنید و کلمات را واضح‌تر بیان کنید. برای تمرین بیشتر تمام حروف الفبا را به همین صورت بیان کنید با بی بو، پا، پی، پو یا جا، جی، جو.

یک قطعه شعر را حفظ کنید و آن را به طور منظم بخوانید، حین رانندگی یا پیاده روی، تصور کنید که در مقابل تعداد زیادی از مردم در حال ارائه یک نمایش چشمگیر هستید. احساسات و قدرت و تأکید و انرژی را به کلمات بدهید.

به گفته مربیان آواز انجام این تمرینات قبل از تور عملکرد صوتی شما را افزایش خواهد داد.

توصیه‌های دیگر برای بهبود صدای یک راهنمای تور

تکنیک‌های تمرین صدا

  • قبل از صحبت کردن آب و مایعات زیادی بنوشید تا گرفتگی‌های احتمالی صدا رفع شود اما از نوشیدن قهوه خودداری کنید چرا که باعث وخیم تر شدن اوضاع صدای شما خواهد شد.
  • تا حد ممکن داد نرنید، دادن زدن به تارهای صوتی شما آسیب خواهد زد.
  • سیگار کشیدن را متوقف کنید، سیگار کشیدن باعث خشک شدن تارهای صوتی شما و تورم آنها خواهد شد.
  • قبل از سخنرانی حتما بینی خود را تمیز کنید تا باعث تغییر صدای شما نشود.
  • اگر سرماخورده‌اید حتما چای زنجبیل را امتحان کنید. در صورتی که دچار گرفتگی صدا شده‌اید با مصرف چای زنجبیل و عسل علاوه بر دفع هر گونه عفونت باعث نرم شدن حنجره نیز خواهید شد.

 

160 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

\n