تریپ ادوایزر
چگونه از تریپ ادوایزر برای بازاریابی هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی استفاده کنیم؟
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
عکاسی در اصفهان
داستان جذاب تاریخچه عکاسی در اصفهان و نمونه های بی نظیر از عکس‌های قدیمی
۹ مهر ۱۳۹۷
زار

از آیین های بسیار دیدنی و جالب جنوبی ها قصه زار است. آیینی بومی که برای درمان استفاده میشود. این مراسم که با موسیقی و رقص ویژه خود همراه است، توسط بابازار هدایت و با گروهی از همراهان به اوج خود میرسد و بیماران که پارچه سفید روی سر دارند، با ریتم موسیقی سر میزنند و به خلسه میروند.

زار در جنوب ایران رسمی آیینی است که در طی مراسم به درمان بیمار می پردازند . در این مراسم تنها یک بیمار حضور دارد و درمانگران متععدی شرکت می کنند که با اسامی بابازار و مامازار نامیده می شوند. در هر مراسمی تعدادی درمانگر حضور پیدا می کنند تا به کمک هم بیمار را درمان کنند. نگاهی خواهیم داشت به این مراسم آیینی درمانی عجیب و دیدنی!

مراسم آیینی زار

فرض درمانگران بر این است که علت بیماری نفوذ یکی از انواع باد است که در جسم بیمار راه یافته و او را بیمار کرده است. زار به دو معنی است نخست واژه زار به مراسم آیینی اطلاق می شود و دوم اینکه زار یا باد معادل یکی از انواع باد شناخته می شود.

زار

شیوه اجرای مراسم

مراسم درمانی با اجرا موسیقی همراه است که با ابزار های گوناگونی استفاده می شود و در طی مراسم بابازارها و مامازارها با حرکاتی نشسته یا ایستاده مراسم را برگزار می کنند. مراسم از یک روز تا یک هفته ادامه پیدا می کند نشانه درمان بیمار به زیر کشیدن بادی یا به عبارتی رام کردن باد اسن چنانچه بادبه زیر کشیده نشود بیمار برای همیشه از جامعه طرد می شود . گویی که نفرین شده است و باید از او دوری کرد تا آسیبی نرساند.

زار

پراکندگی مراسم

اجرا شدن مراسم زار در نقاط مختلف حاشیه خلیج فارس مانند بندرعباس و چابهار ایران و نیز در میان برخی از قبایل آفریقایی نشان می دهد این آیین مختص به یک منطقه یا فرهنگ خاص نیست بلکه در اثر اشاعه فرهنگ در نقاط مختلف از شمال آفریقا تا جنوب ایران و سپس غرب ایران پراکنده شده است.

 

این مراسم همانند حلقه عرفان بوده و برای بیرون راندن ارواح و اجنه از بدن زنان و مردان استفاده میشود. منطقش برگرفته از علوم ماوراطبیعه برای باز کردن چاکراه های بدن و خروج انرژی های منفی از بدن است.
در میانه مجلس، ظرفی است که درون آن با عطر گِشته و ذغال دان، عطردان و گلابدان و چند ماده خوشبو کننده و خلسه آور پر شده است.
این رسم، موسیقی و زبانش برگرفته از آیین های آفریقایی بخصوص زنگبار است!

ایین زار مراسمی درمانی، موسیقیایی و نمایش در استان هرمزگان در شهرها، بندرهاو جزایر چهارده گانه آن به منظور درمان بیماران روحی ،جسمی و روانی اجرا می شود . بر طبق اظهارات درمانگران در طول نمایش نیروهای ماورایی که علت برخی از ناهماهنگی ها در بدن بیمار است و تعادل شخص را بر هم زده و او را بیمار کرده است به شکل مختلفی خود را نشان می دهند. در مراسم آیینی زار نیروهای ماورایی دفع می شوند و تعادل و صلح به شخص باز میگردد.

درباره مراسم

زار

بادها از ویژگی های مهم و کلیدی در رابطه با این مسئله هستند. برخی از بادها انسان را تسخیر می کنند و برخی دیگر تسخیر نمی کنند تعداد بادها در جنوب بسیار است. برخی از ۷۲ باد نام می برند و برخی تعداد آنها را کمتر و یا بیشتر می دانند از جمله باد های مشهور که اغلب منابع موجود می باشد باد زار،نوبان،مشایخ، بادجن،باد پری، باد دبو،باد غول می باشد.

 

391 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *