راهکار ها و آموزش هایی در خصوص کمپ زدن در طبیعت
۱۹ آذر ۱۳۹۶
هیچ هایکر
درس‌هایی که هر کارآفرینی باید از یک هیچ هایکر بیاموزد!
۵ دی ۱۳۹۶
سخنران قدرتمند

ارسطو می‌گوید: هیچکس بدون فن بیان قوی نمی‌تواند مدبریت کند، یک تور لیدر باید یک سخنران قدرتمند هم باشد، فن بیان قوی همان چیزی است که یک تور لیدر برای در دست گرفتن تور خود به آن نیاز دارد اما برای اینکه به عنوان یک راهنمای تور بتوانیم سخنرانی‌های قدرتمند ارائه دهیم باید از کجا شروع کنیم؟

سخنران قدرتمند مانند لینکلن می‌ایستد و همچون چرچیل سخن می‌گوید!

سخنران قدرتمند

کتاب مانند لینکلن بایست، مانند چرچیل سخنرانی کن ( Speak like Churchill, Stand like Lincoln) یکی از کتاب‌های متفاوتی است که نکته‌های لازم برای تبدیل شدن به یک سخنران قدرتمند را به شیوه‌ای جالب آموزش داده است.

در این کتاب ۲۱ تکنیک ارائه شده است که نویسنده کتاب ادعا می‌کند قوی‌ترین سخنرانان در کل تاریخ از آنها استفاده کرده‌اند اما ما فقط به پنج تکنیکی اشاره می‌کنیم که یک تور لیدر برای ارائه یک سخنرانی قدرتمند و جذاب  به آنها نیاز دارد.

۱ . قدرتمند شروع کنید

سخنران قدرتمند

مشکلی که اکثر تور لیدرهای به آن دچار هستند و اغلب سخنرانی خود را با سخنان نه چندان جذاب و بی مصرف شروع می‌کنند که هیچ جذابیتی برای اعضای حاضر در تور ندارند.

تمام سخنرانی‌های تاریخی بزرگ با یک هجوم قدرتمند از همان آغاز کار شروع می‌شوند بنابراین یک راهنمای تور هم باید بتواند با ارائه یک پیام قوی در همان ابتدای کار و با به دست گرفتن توجه همه، اعتماد نفس را برای ادامه سخنرانی خود به دست آورد.

سخنرانی خود را با یک داستان یا یک خاطره واقعا جالب شروع کنید!

کمی فکر کنید، چگونه می‌توانید در همان لحظات نخست توجه همه اعضای گروه را به خود جلب کنید؟ فراموش نکنید که همه عاشق داستان‌ها هستند. مردم احساس تعلق به یک گروه را دوست دارند. داستان‌ها به شما دلیلی برای ارتباط با دیگران می‌دهند.

داستان‌ مغز شما را تحریک می‌کنند و به شما چیزی را می‌گویند که باورش کنید. هدف شما اینست که یک ارتباط انسانی برقرار کنید، برقراری ارتباط با افرادی که به کمک و راهنمایی شما نیاز دارند و یک داستان باعث می‌شود شما احساسات بهتری داشته باشید، هوشمندتر، امن‌تر و حتی دوست‌داشتنی‌تر.

۲ . قدرت مکث

سخنران قدرتمند

قبل از شروع سخنرانی حداقل یک دقیقه سکوت کنید و با ایستادن و تماشای مخاطبان کلمات را فرموله کنید.

قدرت مکث می‌تواند وزن و خردمندی خاصی را به صحبت‌های شما اضافه کند. بسیاری از راهنمایان تور سعی می‌کنند هر گونه سکوت را با صدای خود و یا شاید پرسیدن سئوالات پر کنند.

یاد بگیرید که از این لحطات آرام لذت ببرید و قبل از اینکه یک روایت بزرگ بگویید با بخش مهمی از داستانتان را ذکر کنید از استراتژی مکث استفاده کنید.

ناپلئون همیشه از لحظات استراتژیک سکوت برای ایجاد تنش‌های چشمگیر استفاده می‌کرد، ناپلئون به خوبی می‌دانست که قدرت مکث چه تاثیری بر مردم و سربازان فرانسه دارد.

۳ . قدرت نکات

سخنران قدرتمند

سعی کنید در هر سخنرانی یا برای هر داستان خود مهمترین بخش‌ها یا نکات مهم و قدرتمند را مشخص کنید و بر روی آنها تکیه کنید.

اطلاعاتی که قصد دارید ارائه کنید و لازم است مخاطب آنها را بداند را دقیقا مشخص کنید و آنها را در ذهن خود نگه دارید تا بتوانید یک ارتباط موثر برقرار کنید؛ هیچ چیز بدتر از این نیست که فقط مجموعه‌ای اطلاعات یا واقعیت یا سخنانی را ارائه کنید که ظاهرا هیچ پایانی ندارند و پیام روشنی ندارند.

تهیه یک خلاصه خوب از نکات مهم که آغاز و پایان را به شما نشان دهند یک راهکار عملی برای ارائه نکات مهم به صورت هدفمند است.

همانطور که ویلیام شکسپیر می‌گوید به صراحت و کاملا روشن صحبت کنید، اینگونه است که دیگران همیشه از شفافیت سخنان شما قدردانی می‌کنند و مهمترین پیام‌های شما را به خاطر می‌سپارند.

۴ . قدرت اعداد

سخنران قدرتمند

آمار درست می‌توانند باعث شوند که مخاطب داستان شما را باور کند، اما تعداد زیادی از تاریخ‌ها، اعداد و آمار در آغاز کار می‌توانند به قیمت از دست دادن توجه مخاطب تمام شوند.

کلید استفاده از اعداد این است که تنها از آمارها، تاریخ‌ها و اطلاعاتی استفاده کنید که مخاطبان شما به نحوی آن را درک کرده و به گفته مارگارت تاچر: یک آمار باید داستانی را بگوید.

دقیقا مشخص کنید چه داستانی می‌خواهید بگویید و بعد اطلاعات، آمار یا واقعیت‌هایی که می‌خواهید به آن داستان اضافه کنید را هم بگویید.

۵ . قدرت برانگیختن احساس

سخنران قدرتمند

وینستون چرچیل یک سیاستمدار و سخنران قدرتمند بود که با برانگیختن احساس مردم بر آنها حکومت می‌کرد، احساس عشق، غرور، امید، ترس یا شگفتی را در مخاطبان خود تحریک کنید.

این تحریک احساسات بیش از خود پیام بر مخاطب شما تاثیر خواهند گذاشت و تاثیر آنها چند برابر است.

ویلیام شکسپیر هم اهمیت نزدیک شدن به خطوط احساسی انسان‌ها را به خوبی می‌دانست و همانطور که می‌بینید در شعر روزی تابستانی تا چه حد برای برانگیختن احساس مخاطب کوشیده است:

می‌توانم قیاست کنم با روزی تابستانی ؟
تو دوست داشتنی‌تر و ملایم‌تر از آنی

جوانه‌های ماه می را نسیم می‌دهد تکان
و عجیب کوتاه است این تابستان

تا انسانی نفس ‌می‌کشد و می‌بینند چشمانی
تا این شعر زنده است، تو جاودان می‌مانی

در پایان سخنرانی نگاهی به اظهارات نهایی خود بیندازید و اطمینان حاصل کنید حسی را در مخاطبان خود برانگیخته‌اید.

313 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

\n