سر در جورجیر کجاست؟ این سر در تاریخی را بیشتر بشناسید
۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
ارنست هولتسر
ارنست هولتسر و گنجینه‌ای از عکس‌های قدیمی ایران در قرن نوزدهم
۹ تیر ۱۳۹۷

آشنایی با امامزاده احمد اصفهان و اشخاص مدفون در آن

امامزاده احمد یکی از بنا های تاریخی اصفهان است در محله حسن آباد قرار گرفته است. نسبت این امامزاده احمد بن علی بن محمد باقر(ع) ذکر شده است. مجموعه این بنا شامل یک بقعه ایوانی در شمال ایوان دیگری در غرب ایوان و درگری درغرب بقعه و صحن نسبتا وسیعی است که عده از بزرگان محل در آن مدفون هستند.

اشخاص مدفون در این امامزاده

ملا محمد رضا همای شیرازی: همای شیرازی

شاعر، نویسنده، و از ارادتمندان مکتب عرفان و تصوف در قرن سیزدهم هجری قمری است. عالم، ادیب، شاعر، و از ارادتمندان عرفان و تصوف و از مشاهیر شعرا و گویندگان قرن سیزدهم هجری است. در سال  ۱۲۱۲ در شیراز متولّد شده، و در قبل از ظهور روز پنج شنبه ۱۲ ربیع الثانی سال ۱۲۹۰ در اصفهان وفات یافته، در پای ستون جنوبی صحن امامزاده احمد مدفون گردید. سنگ قبر همای شیرازی به علت مرمت امازاده برداشته شده و به جای آن سنگ قبر جدید نصب شده است.

میرزا محمد نصیر (طرب):

میرزا ابو القاسم محمّد نصیر متخلّص به طرب کوچکترین فرزند شاعر نامی محمد رضا قلی خان همای شیرازی که در سال ۱۲۷۶ ه. ق در اصفهان متولد شد. خانواده او اهل شیراز بودند ولی پدرش در اصفهان مسکن گزید و طرب در آنجا متولد شد و در همان شهر نشو و نما یافت. دو برادر دیگر طرب یعنی میرزا محمّد حسین عنقا و محی الدّین محمد سُها نیز شاعر و اهل ادب بودند. طرب پس از مرگ پدر تحت سرپرستی و تربیت عنقا قرار گرفت و علوم مختلف را نزد میرزا عبد الغفار پا قلعه‌ای، آخوند ملّا محمّد کاشانی، جهانگیر خان قشقایی و میرزا ابو الحسن جلوه و هنر خطّاطی را در محضر میرزا عبد الرحیم افسر فرا گرفت.

سنگ قبر داخل ایوان

در یکی از ایوان های امامزاده احمد که دارای تزیینات گچ بری و نقاشی دیواری ، ارسی می باشد سه سنگ قبر می باشد که شامل ملک نسا خانم معروف به عزت‌الدوله یا ملک‌زاده خانم که دختر خواهر ناصر الدین شاه و همچنین همسر امیرکبیر و دیگری همدم الملوک دختر امیر کبیر که به عقد ظل السلطان در آمد و دیگری پسر ظل السطان به نام صارم الدوله در آنجا مدفون است.

 

 

 

بقعه امامزاده احمد

در داخل بقعه امامزاده خظ ثلث طلیی بر زمینه لا جوردی رنگ تمام سوره دهر به خط طلایی نوشته شده است و همچنین بر روی ضریح به خط نستعلیق طلایی نوشته شده است که حاکی از آن است که در زمان حکمرانی ظل السطان تعمیراتی انجام شده است.

 

کتیبه ها

یک لوح سنگی بر جرز ایوان شمالی بقعه امامزاده احمد شده بانو افتخار اعظم مسعود این بنا را تعمیر کرده عبارت این لوح عبارت از:این بنا در سال ۱۳۲۲ خورشیدی تعمیر شد مبلغ سی و پنج هزار ریال مخارج تعمیر آن را بانوی محترمه افتخار اعظم مسعود پرداخت .اثر قدیمی دیگر این امامزاده سنگ یک پارچه سیاه رنگی به طول سه متر است که در آستانه ی امامزاده در زیر پنجره مشبک چوبی آن قرار دارد و آن قطعه را سنگ سومنات می نامند کتیبه تاریخی این سنگ ۵۶۳ هجری قمری است.

414 بازدید

1 دیدگاه

  1. مطالب بسیارمفید و کاربردی بود ممنون از اشتراک گذاریتون موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

\n