انگورستان ملک
انگورستان ملک گنجینه ای بی نظیر به جا مانده از دوران قاجار در اصفهان
۱۹ شهریور ۱۳۹۶
آشنایی با برج پیزای اصفهان مناره ساربان
۲۲ شهریور ۱۳۹۶

دخمه

دخمه

در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق یزد در منطقه صفاییه مکانی قرار دارد که به نام دخمه ، برج سکوت یا برج خاموشان نام گرفته است . این سازه بر روی یک کوه رسوبی و کم ارتفاع قرار دارد و مکانی است که زرتشتیان مردگان خود را بر طبق آیین دینی در آن می گذاشتند . دخمه سمت راست گلستان نامیده می شود و دخمه سمت چپ  مانکجی نام دارد که به همت مانکجی هاتریا از پارسایان هند ساخته شده است . گفته شده در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار پارسیان هند که از بیداد و فشار وارده بر همکیشان خود در ایران آگاهی یافته بودند نماینده عالی رتبه ای را به نام مانکجی به ایران فرستادند . او نزد شاه شکایت برد و توانست تا حد زیادی از فشار ها بکاهد .

دخمه

زرتشتیان به دخمه دوزگه یا دادگه می گویند که منظور همان دادگاه الهی است . در آیین زرتشت برای جلوگیری از آلودگی خاک و پاک ماندن زمین به جای دفن مردگان آنها را در این محل به طوری قرار می دادند که گوشت تن آن ها به راحتی در دسترس جانوران گوشت خوار مانند کرکس قرار گیرد .

پس از پاک شدن استخوان ها آن را در وسط دخمه درون چاهی که به استودان (استخوان دان ) معروف است قرار می دادند . در قسمت دایره ی وسط اجساد کودکان ، در دایره ی میانی اجساد زنان و در دایره ی انتهایی اجساد متعلق به مردان قرار داده می شده است .

استودان

در پایین کوه و در دامنه ضلع شمالی آب انبارها و تعدادی عمارت خشتی ، آجری و سنگی وجود دارد که خیله نامیده می شود و متعلق به دوران صفویه است . کاربرد خیله ها بیش تر برای انجام مراسم مذهبی و فراهم کردن امکان اسکان همراهان متوفی برای چند روز است که شامل آشپزخانه ، اتاق خواندن دعا و اتاق هایی برای استراحت است .

 

خیله

گرداوری: مارال منصوری

274 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

\n