گجت‌های سفر
این تکنولوژی‌ها و گجت‌های سفر مورد نیاز راهنمایان تور را بیشتر بشناسید
۱۰ تیر ۱۳۹۷
اکو کمپ‌های عشایری
اکو کمپ عشایری سبز کوه تجربه‌ای ناب برای گردشگران داخلی و خارجی
۳۰ تیر ۱۳۹۷

ارنست هولتسر Ernst Hoeltzer مهندس و عکاس آلمانی که درروستایی از توابع تورینگن  در سال  ۱۸۳۵ به دنیا آمد بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی برای گذراندن تحصیلات عالی به برلین آمد و در مدرسه فنی در رشته مخابره پیام از طریق دستگاه تلگراف مشغول به تحصیل شد. بیشترین عکس‌های موجود در مورد اصفهان قدیم حاصل زحمات این عکاس آلمانی است که در زیر زمین خانه‌اش پیدا شد.

ارنست هولتسر حدود هزاران عکس از خانه ها ، مشاغل ، فرهنگ و  مردم  اصفهان قدیم گرفته است  در بعضی از عکس می توان رد پای تاریخ اصفهان ، فرهنگ و اقلیم و بناهای نابود شده توسط ظل السلطان را گرفت . بیشتر عکس‌ها مربوط به اصفهان هستند اما می‌توان تعدادی اندکی از تصاویر مربوط به تهران، قم و کاشان را نیز مشاهده کرد. 

نگاهی به این بناهای تاریخی گم شده در پیچ و تاب حوادث دوران و سرگذشت آنها در اصفهان قدیم خواهیم داشت.

اصفهان قدیم در عکس‌های هولتسر

چهارباغ کهنه

این خیابان وسیع با راه آبی در میان چندین حوض پراکنده و خانه و باغ هایی در دوطرف از شهر تا رودخانه از پل تا کوه صفه در جهت امتداد دارد و به باغ هزار جریب منتهی می شود. دو تقسیم بندی آن با چنارهای زیبا در سال ۱۸۶۴/۱۲۴۳ دیدم که چنارها در فاصله منظم از هم در طول راه آب ها و راه های فرعی کنار دیوار باغ کاشته شده بودند و چهار ردیف درخت را تشکیل می دادند .

بین این درخت ها گل کاری بود و منظره زیبایی را به وجود آورده بود. اما پس از سال ۱۸۸۹/۱۲۶۸ درخت کهن از بین رفتند و جای آنها درخت تازه نکاشتند و به طور مرتب آنها را آبیاری نکردند سرانجام اغلب آنها خشک شدند و از بین رفتند و اکنون نزدیک شهر چند درخت باقی مانده است. خانه با حوض های قدیمی هم خراب شدند و مصالح آن ها را می بردند . به طوری که آن قسمت از پل تا کوه صفه انسان را به یاد بیابان آن سمت باغ می اندازد.

اصفهان قدیم

اصفهان قدیم

 

اصفهان قدیم

اصفهان قدیم

نقارخانه و سردر بازار قیصریه

در ضلع شمالی این میدان وسیع(میدان شاه) عمارتی بلند با یک بالاخانه ی سرپوشیده قرار دارد . طاق مرکزی زیرین آن ورودی و خروجی یک بازار قدیمی به نام قیصریه را تشکیل می دهد . سقف و اطراف این طاق نما منقش است و از این بالاخانه به طرز نامناسبی تعمیر شده است هر روز صبح و عصر صداهای خشونت آمیز و ناراحت کننده ای به گوش می رسد . این صدا ها از آلات موسیقی ایران به نام طبل و شیپور های دراز برنجی است که هنگام طلوع و غروب آفتاب به صدا در می آید این کار از زمان قدیم هنگامی که دین اسلام در ایران رواج پیدا کرد مرسوم شد از بالای این بالا خانه منظره ی شهر و زمین های اطراف آن تماشایی است.

اصفهان قدیم

اصفهان قدیم

پل شهرستان

پل شهرستان قریب به سه مایل زیر پل خواجو قرار دارد و قسمت پایین شهر که اغلب آن ویرانه است مورد استفاده ی روستاییان بخش های سفلای رودخانه که شهریار نامیده می شود قرار می گرد . این پل نه طویل است نه عریض و بر زمین مرتفع سنگی ساخته شده است و طاق بلندی دارد .پایه آن کوچک و کم قطرند . آب بدون مانع از پل می گذرد و از سطح آن فرا نمی گیرد نزدیک پل در دو طرف آن خانه های ویرانی قرار دارد و نشانه ی آن است که جمعیت زیادی در این جا زندگی می کردند . سمت چپ رودخانه یک چاه خیلی قدیمی قرار دارد

اصفهان قدیم

اصفهان قدیم

قلعه تبرک

این قلعه دژ کهن که اکنون در حال ویران شدن است و باید از سایر قسمت های شهر قدیمی تر باشد دور تا دور قلعه تبرک در کنار شهر و نزدیک قسمت شرقی آن قرار دارد دیوار ها به شکل مربع، مستطیل به طول ۳۰۰ و عرض ۲۵۰ یارد قرار دارد در قسمت های داخلی طاق هایی به عرض ۷  و ارتفاع ۱۶ یارد حصار را نگه می دارند و می توان دور تا دور دژ گردش کرد. پیش از این خندقی به عمق ۱۵ یارد در اطراف دژ بود اتاقک نگهبان قرار دارد در مرکز محوطه داخلی دژ دیگری وجود داشت که عوام معتقدند شاه خزانه ی خود را در آنجا نگه می داشته است .

این دژ هم وسیله ی دفاعی مناسبی دارد در بعضی از دیوارهای داخلی چند خشت بزرگ دیده می شود که در فاصله ی آن کاه نگه داشته می شود این دژ هم وسیله ای دفاعی مناسبی دارد. در بعضی از دیوارهای داخلی چند خشت بزرگ دیده می شود که در فاصله ی آنها کاه گذاشته اند و کار زرتشتیان قدیمی است . زیرا نظیر این خشت ها فقط در خرابه های باستانی مانند تپه زرتشتیان دیده می شود.

اکنون این قلعه بدون صاحب مانده است و از خاک آن به جای کود برای مزارع استفاده می کنند . اما سال های طول کشید تا خاک آن به پایان رسید. (برج و باروهای قلعه حدودا تا سال ۱۹۴۲/۱۳۲۰ هنوز پا برجا بود و در شرق خیابان نشاط فعلی قرار داشتند)

اصفهان قدیم

اصفهان قدیم

اصفهان قدیم

عمارت نمکدان

نمکدان نزدیک آیینه خانه یا هفت دست قرار دارد و نوعی حوض خانه با یک اتاق مرکزی و چند اتاق فرعی است و دور تا دور آن یک ایوان سرپوشیده قرار دارد . ظاهرا اسم نمکدان را به سبب هشت ضلعی بنا به آن دادند. چهار هشتی که از اتاق منشعب می شدند و راه های آبی از چند حوض می گذرد و بنا را دور می زند هوای خنکی به وجود می آورد هر یک از اضلاع هشتی ها ۱۶ ذرع است و دو ستون به ارتفاع ۶ ذرع سقف را نگه داشته اند عمارت به طور اساسی طرح و ساخته شده است اما در تعمیر آن اهمال شده است . در سال ۱۸۸۹/۱۲۶۸ در اثر بدخواهی یکی از همراهان به نام بنان الملک ، ظل السلطان دستور تخریب این بنا را داد.

اصفهان قدیم

کاخ هفت دست

این کاخ ییلاقی شاه که قسمت قدیمی و قسمتی تازه ساز است نزدیک رودخانه و بالای پل خواجو قرار دارد. چند سال قبل این قصر محل گوشه نشینی اشخاص بود که از نظر شاه می افتادند و به صورت تبعیدی یا زندانی در این جا به سر می بردند اما اکنون از آن به جای کاخ ییلاقی حکام استفاده می شود ( این کاخ در سال ۱۹۰۰/۱۲۷۹ تخریب شد).

اصفهان قدیم

اصفهان قدیم

کاخ آیینه

این کاخ کهن از حیث سبک شباهت زیادی به چهل ستون دارد . منتهی کوچک تر است و نزدیک رودخانه بین پل خواجو و کاخ هفت دست قرار دارد تالار وسیع آن سر پوشیده و سقف روی ۱۶ ذرع است که یک تالار بزرگ و چند اتق کوچک دارد و با سر سرای آن تناسب ندارد تالار و دیوارهای نزدیک سرسرا آینه کاری ، طلاکاری و نقاشی شده است و صفحه های مرمری منقش آن به همان سبک چهل ستون نقاشی شده است(کاخی زیبا در دل اصفهان قدیم که توسط ظل السلطان در سال ۱۹۰۱/۱۲۸۰ تخریب شده است).

اصفهان قدیم

1,149 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *