قدرتمندترین پاسپورت های جهان
قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۸ متعلق به کدام کشورها هستند؟
۱۴ اسفند ۱۳۹۶
پادکست‌های سفر
سیر تا پیاز تولید پادکست‌های سفر – نکاتی برای تولید پادکست سفر و جذب مخاطب
۷ فروردین ۱۳۹۷
پل خواجو

پل خواجو یکی از پل های تاریخی است که در مسیر زاینده رود قرار دارد که توسط شاه عباس دوم در سال ۱۰۶۰هجری قمری ساخته شده  درازای این پل ۱۳۳ متر و پهنای آن ۱۲ متر است این بنا در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ به شماره ۱۱۱ به ثبت رسیده است.پل خواجو

این پل به نام های پل بابا رکن الدین، پل بیگربیگی ، پل شاه، پل حسن بیگ، در امتداد این پل به قبرستان تاریخی تخت فولاد وجود دارد که یکی از علل نام گذاری آن به خاطر مسعود بیضاوی مشهور به نام بابا رکن به خاطر مدفون بودن در آنجا است.

 

ساختمان بیگلربیگی

در زمان صفوی در این پل ساختمانی قرار داشته است که به نام بیگلربیگی که در زمان قاجار از بین رفته است و تنها چند قطعه عکس ساختمان بیگلربیگی به جا مانده است.

پل خواجو

 

پل خواجو

 

ویژگی های پل خواجو

پل خواجو

 

 

در میانه پل یک ساختمان قرار دارد که به آن شاه نشین گفته می شود این مکان مزین به انواع کاشیکاری است که کاربری این ساختمان به این دلیل بوده است که در زمان مخصوص امیران و بزرگان در آنجا به تماشای مسابقات قایقرانی و شنا می پرداختند .

اسرار پل خواجو

اگر از سمت شرق از پل دور شوید بین دهانه های پل شمع هایی خواهید دید این منظره مخصوصا در شب ها بسیار زیبا هستند.

پل خواجو

 

در دوقسمت پل دو عدد شیر سنگی قرار دارد که روی نماد هایی از ورزش های باستانی قرار دارد در صورت نگاه کردن در شب از شیر به آن شیر چشمان آن برق خواهد زد.پل خواجو

در زیر دهانه های پل خواجو اگر در ستون اول شمالی سمت چپ حرف بزنید فردی نزدیک ستون اول جنوبی در سمت راست باشد صدای شما را میشنود .

 

 

پل خواجو

مهندسی پل خواجو

پل خواجو

پل خواجو در نگاه نخست اثری هنرمندانه از معماری صفوی است؛ اما برجستگی جلوه‌های هنری این بنا ارزش‌های مهندسی آن را پنهان کرده است. خصوصیات مهندسی پل بازخوانی آن را در ردیف مهندسی تحلیلی قرار می‌دهد؛ مهندسی‌ای که با کیفیت و کمیت زمانی و مکانی ارتباطی تنگاتنگ داشته و درک آن از راه تحلیل و مدل‌سازی ممکن است.

پل خواجو

 

پل خواجو مثالی مناسب در به کارگیری مهندسی تحلیلی، یعنی استفاده هم زمان و هماهنگ از سیستم مدیریت شهری و روش‌های مهندسی هیدرولیک و سازه است که با تحلیل خصوصیات سازه و معماریِ آن روشن می‌شود.

 

این مثال ماندگار و کارآمد در زمان خود، همراه با دیگر تاسیسات تاخیرانداز، مادی‌ها، بندها، باغ‌ها و درختان شهری، فضای زیست محیطی شهر کویری را از رطوبت مناسب برخوردار می‌کرد.

پل خواجو

مکان‌یابی پل در مهار و جهت‌دهی و ذخیره‌ی سفره‌های آب زیرزمینی، هوشمندانه است. ۲۱ کانال اصلی و دیگر ظرایف کالبدی در ورودی‌ها و سکوها از تلاطم و سرعت آب می‌کاهد.

پل خواجو

با استهلاک نیروی مخرب آب در تغییر مسیرهای درونِ کالبد و مواجهه‌ی سطوح و جریانات آب با یکدیگر، در پایین دست پل حوضچه‌ی آرامشی ایجاد می‌شود که در آن ماهی هم پرورش می‌داده‌اند.

پل خواجو در سفرنامه تارونیه

تارونیه سیاح اروپایى نوشته است که در دو طرف خیابان این پل دو خانه وجود دارد که متعلق به شاه است و رودخانه در هیچ کجا بسترى به این زیبایی ندارد و چون این محل از همه جا گودتر است همین امر تا اندازه‏اى شاه عباس را وادار به ساختن این پل نمود و چون محل گبرها آن طرف رودخانه بوده براى این که آنان از خیابان چهار باغ نگذرند برای کوتاه تر نمودن راه این پل ساخته شد و تاریخ آن ۱۰۵۷ تا ۱۰۷۷ هجرى است.

پل خواجو

نقشه پل خواجو از پاسکال کوست

همچنین وقتى که پل به اتمام رسید به همان نام حسن بیک نامیده شد. این پل که طولش ۱۵۰ متر و عرضش ۱۴ و معبر آن ۵/۷ متر است از سنگ و آجر ساخته شده و ۲۱ جوى و ۲۶ چشمه دارد.

 

808 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *